Tekst alternatywny

​Wiedeń: Kluby „GP” w obronie Polski

​Wiedeń: Kluby „GP” w obronie Polski

Członkowie klubu „Gazety Polskiej” w Wiedniu domagają się przeprosin i sprostowania od wydawców austriackiego dziennika „Die Prese”, który w jednym ze swoich artykułów oskarżył Polskę o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej. Protest poparło wiele zagranicznych klubów „GP”.

W artykule Burkharda Bischofa pt. „Kollaboration mit den Nazis: Die Zwickmühle des Mitmachens”, opublikowanym 20 sierpnia br. na portalu austriackiego dziennika „Die Prese” oraz dzień później w papierowym wydaniu gazety czytamy m.in., że „Polska nie powinna domagać się odszkodowań za poniesione straty wojenne w latach 1939–1945, gdyż w czasie II wojny światowej Polacy kolaborowali z Niemcami”.

Przeciwko kłamliwym tezom autora tekstu zaprotestowali członkowie Klubu „Gazety Polskiej” im. rtm. Witolda Pileckiego w Wiedniu, którzy przygotowali pismo do redakcji dziennika „Die Prese”, domagając się przeprosin i sprostowania. „Niemcy zamordowali ok. 6 mln obywateli polskich. Zniszczyli większość miast, w tym prawie doszczętnie stolicę. W barbarzyński sposób obrabowali Polskę z wszelakich dóbr kulturowych i materialnych. […] Te szkody, bez względu na to, co pisze autor, nie zostały nigdy Polsce zrekompensowane […]. Oskarżając Polaków o kolaborację z Niemcami, autor obraża cały naród polski” – czytamy w piśmie skierowanym do wydawców austriackiego dziennika. List protestacyjny napisany w językach polskim, niemieckim i angielskim poparli przedstawiciele wielu zagranicznych klubów „GP”, m.in. z Francji, Australii, Wielkiej Brytanii i USA.

(kw)

http://gpcodziennie.pl/68252-kluby-gp-w-obronie-polski.html

logo_GPC_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress