Tekst alternatywny

11 Listopada jest dla nas w Kanadzie świętem podwójnym.

11 Listopada jest dla nas w Kanadzie świętem podwójnym.

Już we wrześniu tego roku, członkowie naszego Klubu postanowili w jakiś sposób podkreślić, że 11 Listopada to nie tylko kanadyjski Remembrance Day, ale tez Święto Niepodległość Polski.
Stąd pomysł własnoręcznego wykonania białoczerwonych przypinek i rozdawania ich tego dnia. Jak się niestety okazało, ktoś z otoczenia Komorowskiego postanowił w podobny sposób przyozdobić uczestników jego kontrmanifestacji tzw. kotylionami. Wszelkie podobieństwo jest tutaj zupełnie przypadkowe i niezamierzone! Z tego powodu, prędzej porośniemy kaktusami, niż kiedykolwiek jeszcze raz użyjemy tej nazwy na określenie naszych rozetek! Tak więc; 11go Listopada, pod czterema polskimi kościołami w Toronto wraz z naszym najnowszym biuletynem, rozdawaliśmy wszystkim chętnym darmowe, wykonane własnoręcznie „KWIATY POLSKIE”, białoczerwone przypinki połączone ze wstążkami w barwach narodowych. Cieszyły się one tak wielkim powodzeniem, nie tylko wsród polskich parafian, ale tez wsród anglojęzycznych przechodniów, ze rozdaliśmy ich łącznie prawie tysiąc sztuk! Budziły wruszenie. Mówiliśmy wszystkim, że robimy to, aby uczcić nasze największe święto, przypomnieć nam wszystkim, ze powinniśmy być dumni z naszej historii i podkreślać to zawsze i wszędzie! Również wielu Kanadyjczykow, gdy usłyszało symbolem czego są te kwiaty, wpinali je aby jak mówili dać wyraz swojemu szacunkowi dla Polski i Polaków. Pózniej, grupa członków Klubu rozdajaca biuletyn i Kwiaty Polskie pod kościołem Św.Stanisława Kostki dołączyła do polskich kombatantów i organizacji polonijnych, które z tego miejsca wyruszyly tradycyjnie pod torontanski ratusz. Jak co roku, pochód miał bardzo uroczysta oprawę i wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców miasta. Dzień wcześniej, 10go Listopada członkowie Klubu GP w Toronto, uczestniczyli w wieczornej Mszy Świętej w kościele Św.Kazimierza, a następnie udali się pod Pomnik Katynski, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze ku pamięci wszystkich ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
*************

Oczywiście ,wszyscy mający polskie korzenie obchodzą tego dnia Święto Niepodległości.
Równocześnie,jako ze jest to rocznica zakończenia I Wojny Światowej obchodzimy tzw.Remembrance Day, dzień pamięci o poległych żołnierzach i wdzięczności wszystkim kombatantom za ich poświęcenie.
Tradycyjnie w tym okresie członkowie Legionów Weteranów sprzedają w miejscach publicznych, jako przypomnienie krwawych Pól Flandryjskich,przypinki w kształcie czerwonych maków.
Klub GP w Toronto chciałby zachęcić wszystkich Polaków Kanadzie do podkreślenia tego podwójnego charakteru Święta 11-go Listopada poprzez noszenia obok czerwonych maków, polskich barw narodowych.
W tym celu własnoręcznie wykonaliśmy setki biało-czerwonych kotylionów,które będziemy nieodpłatnie rozdawać wśród Polonii wraz z najnowszym,listopadowym numerem naszego biuletynu.
Przypominamy ze zgodnie z etykieta nie powinno się wpinać polskiego kotylionu obok kanadyjskiego maku na tej samej klapie.

 

11-listopada

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress