Tekst alternatywny

„11 listopada to szczególny dzień”. Tego Węgrzy z CÖF-CÖKA życzą Polakom w Święto Niepodległości


Portal niezalezna.pl: Władze Forum Solidarności Obywatelskiej (CÖF) i Fundacji Solidarności Obywatelskiej Pożytku Publicznego (CÖKA) wysłały życzenia do Klubów Gazety Polskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. – 11 listopada to szczególny dzień w życiu każdego Polaka w ojczyźnie i na świecie – wskazali przedstawiciele Węgier.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

W tym wyjątkowym dniu do Polaków spływa wiele życzeń. Kluby Gazety Polskiej otrzymały list od przyjaciół z Węgier. László Csizmadia i Zoltán Lomnici Jr skierowali do Polaków piękne słowa. Cały list publikujemy poniżej.

Szacunek dla wielkiego narodu polskiego

11 listopada to szczególny dzień w życiu każdego Polaka w ojczyźnie i na świecie. Dziś jest dzień, w którym świętujemy odzyskanie przez nich niepodległości, zwycięstwo nad uciskiem i dzień w 1918 roku, w którym Polska po 123 latach znów stała się suwerennym państwem.

Losy Węgrów i Polaków splatały się przez wieki, a historia obu narodów w wielu momentach stawała się jedna. Stanisław Worcell, który był nieodłącznym towarzyszem Kossutha podczas jego emigracji do Londynu, pisał: „Węgry i Polska to dwa wiecznie żywe dęby, którym wyrosły osobne pnie, ale ich korzenie biegną daleko pod ziemią, splecione i niewidzialnie splecione.”

„Wszyscy, którzy wierzą w Boga jako źródło prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna” – jak mówi polska konstytucja – w XXI wieku nadal hołdują wartościom, którym były wierne wielkie narody podczas trudności i wyzwania minionych wieków. Te wartości, przywiązanie do własnej tożsamości i bezwarunkowy szacunek dla niepodległości to uczucia, z których nie chcą zrezygnować ani nasi polscy przyjaciele, ani my, Węgrzy.

W tym wielkim dniu oddajemy hołd wielkiemu narodowi polskiemu, myślimy z sentymentem o naszych przyjaciołach, z którymi przez dekadę staliśmy ramię w ramię, i zapewniamy ich o naszej bezwarunkowej lojalności, niezależnie od trudności, jakie mogą nas spotkać w nadchodzących dekadach.

László Csizmadia – Przewodniczący CÖF-CÖKA

Zoltán Lomnici Jr – Rzecznik CÖF-CÖKA

źródło: niezalezna.pl