Tekst alternatywny

13 „Marszu szlakiem Powstańców Styczniowych” oraz pokaz filmu „Antomia Upadku” w Bełchatowie

10 lutego (niedziela) przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Bełchatowie wzięli udział w organizowanym już po raz 13 Marszu szlakiem Powstańców Styczniowych”.

Po uroczystej Mszy Św. w intencji Bohaterów Powstania Styczniowego oraz wszystkich pielgrzymujących ich śladami, w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie k. Bełchatowa oddano hołd Słudze Bożej Wandzie Malczewskiej (w czasie Powstania Styczniowego zorganizowała szpitale dla powstańców, które zaopatrywała wraz z pomocnicami w materiały i bieliznę potrzebną rannym. Otaczała modlitwą także Rosjan, odnajdywała walczących powstańców, a później pomagała wdowom i sierotom po żołnierzach poległych za wolność narodową. Tym, którzy mieli ruszyć do walki czyniła znak krzyża na czole, nakazując patriotyczne poświęcenie i poszanowanie godności również wroga. Wypowiedziała wówczas prorocze słowa: „Klęski przyjdą na Polskę, ale jej nie zgniotą. Polska odżyje pod opieką Maryi”), której krypta znajduje się pod prezbiterium kościoła.

W Mszy Św. uczestniczyli również Bracia Węgrzy z Miscolca.

Po mszy Naczelnik marszu odczytał rozkazy i wyznaczył „komendantów armii powstańczych”.

Uczestniczy marszu (ponad 200 osób) przebyli trasę Parzno –Grobla – Kluki – Kaszewice –Kurnos – ok. 14 kilometrów.

Przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej złożyli kwiaty na mogile dwóch Powstańców 1863 r. na cmentarzu w Kaszewicach.

Tego samego dnia o godz. 18.00, jak co miesiąc, odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny i Ofiar tragedii smoleńskiej.

Po mszy, w Oratorium Jana Pawła II, Klub Gazety Polskiej w Bełchatowie zorganizował pokaz filmu Anity Gargas „Anatomia upadku”.

Mimo dostępności filmu w „Gazecie Polskiej” oraz emisji w TV Puls projekcja filmu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Treść filmu wywoływała żywe reakcje w trakcie i dyskusje po pokazie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress