Tekst alternatywny

17-18 września w Amerykańskiej Częstochowie

17-18 września w Amerykańskiej Częstochowie

 Ojcowie Paulini z duchowej stolicy Polonii – Amerykańskiej Częstochowy oraz Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w skład którego wchodzą Portal Pamięć.us, Klub Gazety Polskiej w Filadelfii i Chicago, Koło Rodziny Radia Maryja, Kongres Polonii Amerykańskiej Oddział New Jersey zapraszają wszystkich na uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie. Dnia 17 września w sobotę o godzinie 10am rozpocznie się konferencja poświęcona właśnie tej tematyce. Prelegentami będą między innymi: prof Marek Chodakiewicz z Institute of World Politics, dr Mateusz Szpytma – wice prezes IPN, Magdalena Merta – Urząd ds Kombatantów oraz dr Jacek Pawłowicz – dyrektor nowo powstałego Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.
W niedzielę 18 września uroczystość  rozpocznie się Msza Św o godzinie 12:30, w której będzie uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda.
Bezpośrednio po Mszy Św nastąpi przejście na częstochowski cmentarz gdzie Prezydent RP odsłoni pomnik Zołnierzy Niezłomnych, autorstwa Bożeny i Andrzeja Praszczyków, przedstawiający trzy legendarne postaci drugiej konspiracji: ppor Inki, Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz ppłka Łupaszki, zamordowanych w bestialski sposób przez komunistów. Podczas uroczystości przed pomnikiem przewidywane jest również podpisanie pośmiertnej generalskiej nominacji dla Jana Karskiego, Polaka, legendy, który „Ojczyznę chciał ocalić od wepchnięcia w dominację sowiecką Stalina, a naród żydowski od totalnej zagłady przez Hitlera”.
Tak w sobotę jak i niedzielę przewidywany jest program artystyczny z udziałem Mariki Szczepek, Ewy Tymińskiej i   Jakuba Pasierba oraz Bardów środowisk patriotycznych Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego oraz Bożenę i Lecha Makowieckich – zespół „Zayazd”.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress