Tekst alternatywny

195 lat „Gazety Polskiej” | Redaktor Tomasz Sakiewicz


Szanowni Państwo, Kochani Klubowicze,
Dzisiaj mija 195 lat od ukazania się pierwszego numeru „Gazety Polskiej”. To najstarszy ukazujący się w Polsce tytuł, od samego początku stawiający sobie za cel odrodzenie niepodległej Polski. Wśród jego założycieli znaleźli się Maurycy Mochnacki i Ksawery Bronikowski, grono polskich romantyków, które odegrało wielką rolę w historii. Gazeta Polska budziła ducha narodu i kształtowała nowoczesną myśl mając kluczowe znaczenie dla edukacji i kultury. W powstaniu listopadowym podjęła  się lustracji rosyjskich agentów za co została potem surowo ukarana.
Wielkie zasługi dla jej odrodzenia położył Leon Kronenberg , który zaproponował kierowanie pismem Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu. Wśród naszych autorów znaleźli się Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz.  Redaktorem naczelnym był również Roman Dmowski. Pod koniec lat dwudziestych Gazetę Polską odrodził obóz Piłsudczyków a sam Naczelnik do końca życia był jej wielkim miłośnikiem.
Obecna Gazeta Polska została reaktywowana na początku 1993 r. Byłem pomysłodawcą jej wznowienia i znalazłem się w gronie trojga założycieli. Od samego początku miała za zadanie walkę o umocnienie polskiej niepodległości.  Dzięki grupie przyjaciół, z których kilkoro pracuje w gazecie  już ćwierć wieku tworzymy unikalne pismo próbując kontynuować dzieło naszych wielkich przodków.
Walną rolę odgrywa w tym dziele ruch Klubów Gazety Polskiej. To dzięki Wam udało się dokonać zmian w Polsce, których domagała się redakcja GP. To dzięki Wam wokół jednego pisma rozkwitł silny i nowoczesny koncern medialny. Wszystkim Wam za to chciałem podziękować. A naszym wielkim przodkom: „cześć i chwała…”

Tomasz Sakiewicz
redaktor naczelny Gazety Polskiej od 2005 r.

GP_195

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress