Tekst alternatywny

32 Rocznica „Stanu Wojennego” w Gliwicach

Pod tablicą pamiątkową w kaplicy „Golgota Polska” przez cały dzień zapalane były znicze przez klubowiczów oraz innych ludzi. Dziękujemy wszystkim, którzy tam przyszli z potrzeby swego serca i sumienia, które pamięta.

Uroczysta Msza św. o godz. 18:30 w Kościele pw. św. Anny w Łabędach odprawiona została z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w intencji ofiar stanu wojennego. W modlitwie wiernych  prosiliśmy o błogosławieństwo Boże tym, którzy cierpieli prześladowania dla sprawiedliwości, o ducha rozwagi i wolności w Kijowie, za kościół na Wschodzie i w Afryce oraz za nas samych „abyśmy wypełniali Jasnogórskie Śluby Narodu i brali odpowiedzialność za losy Ojczyzny.

Po Mszy, na otwartym spotkaniu w Sali katechetycznej, kol. Andrzej Fostowicz-Zahorski wspominał miejsca internowania i więzienia w 1982 roku zapełnione śląskimi opozycjonistami. Opowieść dotyczyła głównie postaw współtowarzyszy – ich hartu ducha,  humoru i troski o towarzyszy na wolności walczących  nadal w podziemiu z narażeniem własnego życia.  Następnie wyświetlony został film „ Towarzysz generał idzie na wojnę”. Oglądany w skupieniu również przez tych, którzy widzieli go już wcześniej. Powinno się go pokazywać przed każdą kolejną rocznicą dotąd, aż winni zostaną sprawiedliwie osądzeni i pozbawieni nienależnych im zaszczytów.

Jan Święcicki

Gliwicki Klub GP 32 rocznicę 13 grudnia 1981 roku uczcił pracą przy zbiórce makulatury na studnie dla Sudanu Południowego i przy „koksiaku” – jak w stanie wojennym. Potem Mszą św. , spotkaniem z internowanym w salce katechetycznej – też jak w stanie wojennym – i filmem z drugiego obiegu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress