Tekst alternatywny

7. rocznica Tragedii Smoleńskiej w Krakowie (wideo)

7. rocznica Tragedii Smoleńskiej w Krakowie (wideo)

W Krakowie uroczystości rozpoczęły się mszą św. na Wawelu, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski  wygłosił niezwykłym i mocne kazanie, które zostało przyjęte oklaskami na strojąca.  Całe kazanie można przeczytać na stronie Archidiecezji Krakowskiej: http://www.diecezja.pl/biskupi/abp-marek-jedraszewski/wystapienia/rocznica-katastrofy-smolenskiej-wawel-10-kwietnia-2017/

Następnie po Mszy św. w marszu pamięci odbyło się przejście pod Krzyż Katyński, gdzie odbyły się patriotyczne uroczystości. Prezes Klubów „GP” Ryszard Kapuściński odczytał Apel Pamięci (apel poniżej). Przewodniczący Klubu „GP” Marek Michno przywitał przybyłych gości m.in. prof. Tadeusza Dudę, senatora Bogdana Pęka, działacza Solidarności Jacka Smagowicza.  Następnie odbyły się dalsze uroczystości.

10 kwietniaApel – 10 kwietnia 2017 r.

Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski,  Anna Walentynowicz , Janusz Kurtyka, Sławomir Skrzypek, generał Błasik… tak zaczyna się polski apel poległych napisany w wieku dwudziestym pierwszym. Do panteonu ofiar Katynia, Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych dołączyli ludzie, których zdrada zaskoczyła o świcie. Zdradzono ich śmierć  i ich pamięć.

Mieli zginąć zapomniani w bezsensownej katastrofie. Tak się nie stało. Nie mogliśmy osłonić polskiego prezydenta przed śmiercią ale mogliśmy nie pozwolić, by zaginęła o nim pamięć. Bitwa o pamięć stała się najważniejszą bitwą ostatnich lat. Aresztowane tulipany i gaszone znicze stały się symbolem tej bitwy. To z naszej modlitwy i z odruchu naszych serc wzięła się ta wielka narodowa wspólnota, która nie chce zapomnieć tamtej tragedii. Pod wpływem tej wspólnoty zmienialiśmy się na lepsze.

Anonimowi ludzie, którzy w Polsce i na całym świecie poświęcali swój czas a nierzadko narażali się na drwiny i szykany w pracy, nie pozwolili na zamazanie wartości wielkiej ofiary złożonej dziesiątego kwietnia 2010 r. Ta ofiara staje się dzisiaj zaczynem siły budującej polską tożsamość. Jesteśmy o tyle lepsi o ile wytrwaliśmy w miejscu w którym musieliśmy się sprawdzić. Będziemy tu trwać aż utrwali się pamięć a prawda dotrze do każdego, który jej szuka.

Kluby Gazety Polskiej

Foto.: prezydent.pl

 Foto. Zbigniew Galicki oraz Józef Wieczorek

WIDEO: Józef Wieczorek TV

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress