Tekst alternatywny

Aleksandrów Łódzki: Obchody Narodowe Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych (wideo)

                Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 01 marca, jednak w tym roku związane z nim uroczystości w Aleksandrowie Łódzkim odbyły się w ostatni weekend lutego. Organizatorzy (m.in. Klub Gazety Polskiej oraz Strzelcy Rzeczypospolitej) przygotowali dla wszystkich chętnych trzy dni pełne atrakcji.

                24.02.2017 (piątek)

                W piątek wieczorem wszyscy chętni mogli bezpłatnie wziąć udział w spotkaniu z Anną oraz Andrzejem Kołakowskimi, które odbyło się w budynku starej plebanii w parafii św. Archaniołów. Pierwszym elementem był wykład pani Anny o Żołnierzach Wyklętych, o przyczynach i celach ich walki, o przebiegu zmagań z narzuconym komunistycznym porządkiem. Drugą część spotkania urozmaicił koncert Andrzeja Kołakowskiego, który piosenki związane z drogą i życiem Żołnierzy Wyklętych przeplatał gawędą o osobistych spotkaniach z nimi oraz ich potomkami. Jego najnowsza płyta „A kto chce być wolnym”, na której zawarł swoje ballady jest ściśle związana z piątkowym koncertem –  porusza serca i promuje patriotyczne postawy, wartości, które są aktualne dziś, tak samo jak były przed latami.

                 25.02.2017 (sobota)

                W sobotę, po godzinie 16.30 z parafii św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim wyruszył II Marsz Nocny „Tropem Wilka”. Jego pierwsza edycja odbyła się rok temu na trasie Aleksandrów Łódzki – Nakielnica i w swym programie zawierała nocne forsowanie Bzury na linie. Tym razem uczestnicy udali się do Lutomierska i nie forsowali Neru, ale bawili się przednie. Na trasę wyruszyło ponad 30 osób z Aleksandrowa Łódzkiego, Rudy-Bugaj, Łodzi oraz innych pobliskich miejscowości. Drogę, która prowadziła przez Placydów, Zgniłe Błota, Stanisławów i Kazimierz urozmaicały atrakcje, takie jak: przenoszenie rannego improwizowanym sposobem, przekazywanie meldunków głuchym telefonem oraz kwiz wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

                Po dotarciu do Lutomierskiej parafii Matki Boksiej Szkaplerznej, gdzie było przygotowane ognisko oraz poczęstunek, został uroczyście odczytany Apel Poległych, a wszyscy uczestnicy odśpiewali Hymn Polski. Następnie przy kiełbaskach, przepysznym bigosie oraz kanapkach zostały podliczone punkty uzyskane przez drużyny w poszczególnych konkurencjach. Nagrody dla wszystkich uczestników były niesamowite – przede wszystkim satysfakcja z przejścia kilkunastu kilometrów, radość z dobrej zabawy oraz wspaniały poczęstunek na finiszu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe naklejki na auto, dodatkowe gadżety w postaci wlepek, najmłodsi uczestnicy opaki odblaskowe. Zwycięska drużyna została natomiast nagrodzona nagrodami książkowymi oraz kalendarzami prosto z Ministerstwa Obrony Narodowej. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy marszu wrócili do Aleksandrowa zamówionym autobusem – organizatorzy nie mieli serca, aby wracali na piechotę 😉

                 26.02.2017 (niedziela)

                Kolejny, trzeci dzień obchodów rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą odprawioną o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Archaniołów. Muzyczną oprawę zapewniło Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” z Aleksandrowa Łódzkiego, obecny był poczet sztandarowy Strzelców Rzeczypospolitej. Także kazanie podczas mszy nawiązywało do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

                Chętni tuż po mszy mogli wziąć udział w spotkaniu z panem Zbigniewem Natkańskim, dyrektorem biura wojewody łódzkiego, historykiem oraz dziennikarzem, który podzielił się z zebranymi swą wiedzą na temat – znaczenie i miejsce organizacji „Wolność i Niezawisłość” w powojennej konspiracji antykomunistycznej.

Marek Czachorowski

obchody kolaz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress