Tekst alternatywny

Amerykańska Polonia uczciła poległych

Amerykańska Polonia uczciła poległych

CHICAGO W niedzielę amerykańska Polonia, w tym przedstawiciele Klubu „GP” w Chicago, zebrała się przed pomnikiem Katyńskim w Niles oraz wzięła udział w mszy św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku oraz zbrodni katyńskiej.
Podczas uroczystości na cmentarzu św. Wojciecha przed pomnikiem Katyńskim złożono kwiaty i odczytano list szefa MON-u Antoniego Macierewicza skierowany do Polonii. „Dziękuję za pamięć o zbrodni katyńskiej, zbrodni niebywałej, przez lata otoczonej murem komunistycznych kłamstw, ale również milczeniem świata, który znał prawdę o sowieckim mordzie na Polakach, lecz koniunkturalnie i haniebnie milczał” – napisał w liście minister obrony narodowej. Jak dodał, Polska jest coraz bliżej wyjaśnienia okoliczności katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r., a dzięki amerykańskiej Polonii prezydent USA Donald Trump zadeklarował wsparcie w tej materii.
W uroczystościach wzięła udział Anna Wójtowicz, córka autora pomnika Katyńskiego Wojciecha Seweryna, który zginął 10 kwietnia 2010 r. Wójtowicz poinformowała, że niedawno uczestniczyła w ekshumacji ojca. – Mogę państwa zapewnić, że tym razem nie będzie pomyłek, dlatego że mamy prawdziwie polski rząd – oświadczyła.
W obchodach na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, zorganizowanych przez Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich, wzięła udział przedstawicielka Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP Maria Szonert-Binienda oraz delegacje z Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych koło Chicago, Klubu „Gazety Polskiej” w Chicago i organizacji Polonia for Poland.
(jk, PAP)

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress