Tekst alternatywny

Apel Klubów GP Dąbrowa Górnicza i Będzin II – dot. projektu o tzw. opłacie drogowej

Apel

kierowany do grupy posłów, którzy podpisali się pod projektem ustawy o „Funduszu Dróg Samorządowych oraz zmianie niektórych ustaw”

Szanowni Posłowie zwracamy się do Państwa o wycofanie projektu ustawy jw., który został złożony w Sejmie dnia 6 lipca 2017r.

Ze strony internetowej Sejmu przeczytaliśmy informację o złożonym w Sejmie przez grupę Posłów Prawa i Sprawiedliwości projekcie ustawy ustanawiającej nowe obciążenie o nazwie „opłata drogowa”.

Z całym szacunkiem dla nazewnictwa, ale to nic innego, jak ukryta pod nazwą „opłata drogowa”  propozycja podniesienia danin publicznych, czyli inaczej podatków.

Zaledwie rok temu rząd Prawa i Sprawiedliwości  przekonywał, że dodatek 500+ na dziecko wywrze pozytywny wpływ zarówno na polskie rodziny jak i na polską gospodarkę, bo pieniądze wydane z budżetu na ten program powrócą do budżetu w postaci zwiększonych podatków, przyczynią sie do wzrostu dzietności polskich rodzin oraz rozwoju polskiej gospodarki. Pozytywne efekty tego programu widać dzisiaj w postaci zwiększonego wzrostu gospodarczego, wzrostu wpływów podatkowych i spadającego bezrobocia. To chyba wystarczająco silne potwierdzenie słuszności przyjętego kierunku. Po przyjęciu pewnego stopnia uogólnienia cały ten przecież udany program można nazwać inaczej np. jako „zwrot podatku VAT  płaconego przez rodziców dziecka” lub po prostu jako „obniżka podatków”.

Podniesienie podatków, czy to w postaci opłaty drogowej, czy w każdej innej postaci wywołuje dokładnie odwrotne skutki, czyli spadek popytu wewnętrznego, spadek dzietności czy ostatecznie spadek wpływów podatkowych, spadek produkcji i wzrost bezrobocia. Czy chce Państwo  dzisiaj zaprzepaścić absolutnie wszystko, co do tej pory osiągnęliście? Bo wprowadzenie „opłaty drogowej” to nie jest nic innego jak zabranie części dodatku 500+

Wspieramy  Prawo i Sprawiedliwość. Z zainteresowaniem obserwujemy zmiany w różnych sferach życia publicznego, w tym szczególnie w gospodarce.  Jak do tej pory nie słyszeliśmy o żadnych poważniejszych zmianach w Ministerstwie Infrastruktury, w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w administracji budowlanej itp. Przetargi na budowę dróg wygrywają te same zagraniczne firmy co wcześniej, ci sami ludzie je realizują. Czy wszystko w tym resorcie jest i było w najlepszym porządku? Widzimy, że nie. Więc dlaczego nic się nie zmienia w tej dziedzinie? Dlaczego potrzeba więcej środków? Czy te dwa pytania nie są ze sobą integralnie związane? Naszym zdaniem jak najbardziej są, z bierności Ministerstwa wynikają zwiększone potrzeby, a co za tym idzie  propozycja podwyższenia podatków.

Główny cel „opłaty drogowej” to wygenerowanie środków na remonty dróg samorządowych.   Z sytuacji w naszych miastach (regionu Zagłębia Dąbrowskiego) wiemy, że brak remontów nie wynika z braku środków, tylko ze złego zarządzania finansami samorządowymi. Pieniądze w naszych Gminach przeznaczane są na ratowanie nietrafionych inwestycji,  spłatę kosztów nadmiernego zadłużenia Gmin, ratowanie szpitali które były tragicznie zarządzane i w dużej mierze na tzw. „igrzyska dla ludu”, które będą gwarancją utrzymania władzy przez nieodpowiedzialnych włodarzy. Czy takie działania należy wspierać dostarczając dodatkowy zastrzyk gotówki?

Dodatkowo nadmieniamy, iż w  programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości nie było mowy o podnoszeniu podatków. Wyjątkowo wysokie podatki  i „ucieczka pieniędzy” z budżetu państwa to była domena koalicji PO-PSL. Teraz miało być inaczej.

Poważnie zaniepokojeni losem naszego kraju oraz obawą utraty zaufania jakie Państwo dostaliście od społeczeństwa prosimy o wycofanie się z tego nietrafionego projektu.

Z poważaniem

Klub Gazety Polskiej Dąbrowa Górnicza

Klub Gazety Polskiej Będzin II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress