Tekst alternatywny

Apel w sprawie sprzedaży Domu Polskiego w Złotowie

Apel

 Z ogromnym zaskoczeniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość, że miasto Złotów zamierza sprzedać jeden z najbardziej charakterystycznych dla niego budynków, jakim jest Dom Polski, stojący przy ulicy ks. dr B. Domańskiego 5. Stanowczo sprzeciwiamy się temu pomysłowi. Przypominamy, że Dom Polski był siedzibą V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, Towarzystwa Szkolnego oraz Zarządu Związku Polskich Towarzystw Młodzieżowych. Był i jest symbolem walki ludzi spod znaku Rodła z próbami germanizacji Krajny.

Jednocześnie ubolewamy nad faktem, że władze miasta Złotowa w tak specyficzny sposób wpisały się w obchody 75 rocznicy śmierci księdza Bolesława Domańskiego. Wspaniałego Polaka, który w 1918 i 1920 r. bezskutecznie zabiegał o przyłączenie do Polski Ziemi Złotowskiej wraz z całym Pomorzem. Wielkiego Patrioty, który wygłosił słynne „Pięć Prawd Polaków”:

1.”Jesteśmy Polakami”

 2.”Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”

 3.”Polak Polakowi Bratem!”

 4.”Co dzień Polak Narodowi służy”

 5.”Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!

Apelujemy do środowisk patriotycznych o podjęcie wszelkich działań, które odwiodą byłych działaczy partii komunistycznej oraz członków Platformy Obywatelskiej od realizacji tego pomysłu. Pamięć o ludziach Rodła, także jako część historii Polski, wymaga bowiem obrony Domu Polskiego przed komercyjną sprzedażą. Teoretycznie istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że ten symbol walki z germanizacją stanie się własnością Niemców.

Postulujemy także podjęcie inicjatywy na rzecz budowy pomnika ks. Bolesława Domańskiego w Złotowie. Oddajmy hołd wielkiemu Polakowi. Nasz powiat zasługuje na to, by chlubić się tym, że tu żył człowiek, który w dramatycznych okolicznościach ratował polskość na Krajnie.

Klub Gazety Polskiej Krajenka
Piotr Tomasz
Dariusz Żurek

/zainteresowanych inicjatywą prosimy o kontakt: klubgpkrajenka@wp.pl/

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress