Tekst alternatywny

Apel wzywajacy Polonię kanadyjska do protestu przeciwko politycznie motywowanym prześladowaniom Grzegorza Brauna

Poniższy tekst apelu Klubu Gazety Polskiej wzywający Polonię kanadyjska do protestu przeciwko politycznie motywowanym prześladowaniom Grzegorza Brauna ukazał się w dwóch największych, polonijnych tygodnikach w Toronto: w środę, 30-go Lipca w „Głosie Polskim” („Polish Voice Weekly”), a w piątek, 1-go Sierpnia 2014 w „Gońcu”.

 

Szanowni Państwo,

W związku ze skandaliczna decyzja Sadu Rejonowego Wrocław-Śródmieście skazującą znanego, wielokrotnie goszczącego w Kanadzie, w tym również na zaproszenie naszego Klubu, reżysera dokumentalistę, Pana Grzegorza Brauna na tydzień aresztu za tzw.obrazę sadu (istne to zresztą kuriozum, no bo niby jak można „obrazić” kogoś, kto jest całkowicie pozbawiony zasad moralnych i honoru?) apelujemy do Państwa oraz do innych organizacji polonijnych o przesyłanie na adres Prezesa Sadu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia oraz Konsulatu RP w Toronto protestów przeciwko kolejnemu, ewidentnemu przejawowi tłumienia wolności słowa w naszej Ojczyźnie.

Nie ma przy tym znaczenia, czy Pan Grzegorz będzie musiał ten wyrok „odsiedzieć”, czy tez w ostatniej chwili sędzia łaskawie „zawiesi” jego wykonanie.

Ważne jest to, iż nie ma najmniejszej wątpliwości, ze powyższa decyzja sadu, podobnie jak cały wytoczony Panu Grzegorzowi i trwający już 7 lat (!) proces, jest w rzeczywistości odwetem za jego twórczość filmowa.

Uważamy tez, ze obecne represje wobec Pana Grzegorza Brauna sa częścią szeroko zakrojonej, organizowanej przez narzucone nam rządzące obecnie w Polsce elity, akcji zastraszania tych wszystkich obywateli, którzy w jakikolwiek sposób upominają się o interes i dobro Państwa i Narodu Polskiego.

Jeżeli ktokolwiek ma co do tego jakieś wątpliwości, przypominamy: Pan Grzegorz Braun jest twórca takich filmów jak mówiące o domniemanej agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy „Plusy dodatnie, plusy ujemne”, „Eugenika”, „Transformacja- od Lenina do Putina”, oraz „Towarzysz Generał” i „Marsz Wyzwolicieli”, a za ujawnienie współpracy prof. Jana Miodka z SB… stracił pracę na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w Radio Wrocław i TV Wrocław.

W kwietniu 2008 roku we Wrocławiu pan Grzegorz Braun był świadkiem demonstracji w rocznicę zbrodni w Katyniu na ulicy Katedralnej.

Otoczeni przez policję uzbrojoną w broń długą i miotacze gazu łzawiącego, pozostali jedynie spokojnie zachowujący się nacjonaliści z NOP i ONR.

Kiedy Pan Braun zapytał dowódcę o zamiary wobec demonstrantów… sam został zaatakowany i pobity przez policjantów w cywilu, po czym zatrzymany i przewieziony na komisariat.

Po zwolnieniu reżyser postanowił wnieść skargę na działanie policji.

W odwecie policja oskarżyła reżysera o … pobicie kilku(!) policjantów.

Proces przeciwko Grzegorzowi Braunowi rozpoczął się latem 2008 roku; grozi mu 5 lat więzienia (do dnia dzisiejszego odbyło się juz kilkanaście rozpraw, które w większości były niejawne).

Po skazaniu na tydzień aresztu Pan Grzegorz powiedział: „Jestem we Wrocławiu sądzony za rzekomą napaść na Policję – po tym, jak wiosną 2008 roku to ja zostałem poturbowany przez tajniaków, poskarżyłem się urzędowo, po czym moje skargi zostały odrzucone, a ja sam zostałem postawiony przed sądem. I stoję tak już siódmy rok – a końca nie widać. Na początku tego roku poskarżyłem się wreszcie na przewlekłość postępowania – i tę skargę odrzucono”.

Szanowni Państwo, nie pozwólmy na prześladowanie kolejnego, wspaniałego Polaka!

Zarząd Klubu Gazety Polskiej w Toronto

Państwa protest prosimy przesłać na adres:

Prezesa Sadu Rejonowego Wrocław-Śródmieście:

prezes@wroclaw-śródmieście.sr.gov.pl

oraz Konsulatu Generalnego RP w Toronto:

toronto.info@msz.gov.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress