Esbek na ławie oskarżonych !!!

W Krakowie ruszył proces Kazimierza Aleksanderka, byłego naczelnika IV wydziału Służby Bezpieczeństwa zajmującego się inwigilacją Kościoła katolickiego w Polsce. Aleksanderek dał się poznać jako organizator, wspólnie z Grzegorzem Piotrowskim, nieudanej prowokacji obyczajowej wymierzonej w Jana Pawła II.

Maciej Gawlikowski, w czasach PRL znany krakowski opozycjonista a obecnie dziennikarz, zrealizował film pt. "Zastraszyć Księdza". W filmie przedstawił działalność krakowskiej SB wymierzoną przeciwko Kościołowi, a zwłaszcza próby zastraszenia (być może zabicia) księdza Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego. Wiosną bieżącego roku Aleksanderek wydzwaniał do Macieja Gawlikowskiego z pogróżkami pozbawienia życia. "Załatwię cię, kanalio, sku...synu! Dopadnę cię ch..u !" - bluzgał w słuchawkę. Jeden z tych telefonów dziennikarz odebrał w krakowskim studio TVP, w gronie innych dziennikarzy i natychmiast przełączył aparat na opcję głośno mówiącą, dzięki czemu groźby usłyszeli inni dziennikarze. To właśnie ich zeznania pozwoliły krakowskiej prokuraturze postawić esbekowi oskarżenie o groźby karalne, za które grozi dwa lata więzienia. Rozprawa w krakowskim sądzie wywołała bardzo duże zainteresowanie mediów. Oskarżony wystąpił z wnioskiem o utajnienie rozprawy, na co sąd nie wyraził zgody. Dzisiejsza rozprawa ma precedensowy charakter, będziemy z uwagą śledzić dalszy jej ciąg, z nadzieją, że skończył się czas bezkarności byłych esbeków.

r.k.

O sprawie będeziemy na bieżąco informować

Relacja z procesu prezentowana w Kronice krakowskiej - 24.08.2006 r.

Aby obejrzeć film na pełnym ekranie, kliknij prawym przyciskiem myszy na "ekran" playera (w trakcie odtwarzania) i wybierz opcję "zoom -> full screen", czyli "powiększ -> pełny ekran".


Zdjęcia z procesu

Zdjęcia z procesu

Od początku