W 70. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, pod hasłem "17. WRZEŚNIA PAMIĘTAMY" w całym kraju odbyły się demonstracje, pikiety, wieczornice, zorganizowane przez kluby "Gazety Polskiej". Do naszej akcji włączyły się organizacje niepodległościowe, patriotyczne i kombatanckie.

We Wrocławiu uroczystości rozpoczęła "Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau" przedstawiając inscenizację pt: "Brześć 1939". Inscenizacja zrobiła ogromne wrażenie na członkach niemieckich wycieczek. - To straszne. Zbyt mało się mówi o współpracy nazistów z sowietami - mówiła starsza pani z Monachium. Na Rynku zorganizowano wystawę przygotowaną przez znanego historyka Andrzeja Krzysztofa Kunerta "Oswobożdijenie".

W Parku Słowackiego pod pomnikiem Ofiar Katyńskich odbył się uroczysty Apel Poległych.

Wieczorem na Rynku pokazano filmy dokumentalne: "Marsz wyzwolicieli" i "Defilada zwycięzców" Grzegorza Brauna oraz wstrząsający film Edvins′a Snore "The Soviet Story". To wielki sukces - mówiła Dominika Arendt-Wittchen z Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej, głównego obok Urzędu Miejskiego we Wrocławiu organizatora obchodów 70. rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę.

Demonstracja w Krakowie odbyła się pod konsulatem Federacji Rosyjskiej na Placu Biskupim, współorganizatorem demonstracji było Forum Młodych PiS z jego przewodniczącym Maciejem Ciechowskim na czele, oraz Stowarzyszenie i Biuro Inicjatyw Studenckich. Po przemówieniach i zapaleniu zniczy nastąpił przemarsz z pochodniami wśród tłumu turystów ulicą Floriańską na Rynek Główny, gdzie odbył się wiec. Ryszard Bocian przewodniczący klubu krakowskiego, który poprowadził wiec powiedział - nie czcimy klęski, ale opór, który postawili Polacy w trudnej sytuacji. W uroczystościach brał udział red. Tomasz Sakiewicz który w swoim przemówieniu do krakowian zwrócił uwagę na symboliczną datę 17 września jaką wybrał rząd USA do zakomunikowania Polakom o rezygnacji z rozmieszczenia w Polsce tarczy antyrakietowej. Uroczystości zakończyło wspólne zaśpiewanie Hymnu pod pomnikiem Adama Mickiewicza.

W Warszawie pod ambasadą Rosji zorganizowano demonstrację której współorganizatorami była Formacja Niepodległościowa i Stowarzyszenie "Solidarność Walcząca", Komitet Katyński i Komitet 39.09. Wcześniej złożono kwiaty pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Gdańsk rozpoczął uroczystości od demonstracji pod konsulatem Rosji. Po demonstracji zorganizowanej m.in. przez Stowarzyszenie Polska Racja Stanu, w Katedrze Oliwskiej odbyła się msza św. w intencji Obrońców Wschodnich Kresów Rzeczypospolitej pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głodzia, metropolity gdańskiego.

W Opolu złożono wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia, a w Tarnobrzegu złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą postać majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

Z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej w Przasnyszu w dniu 17 września uczczono 70. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Uroczysta msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pod przewodnictwem ks. Franciszka Różańskiego, zgromadziła blisko pół tysiąca osób. Wszystkich zebranych powitał wicestarosta przasnyski i przewodniczący Klubu Gazety Polskiej, Tomasz Osowski. W uroczystościach wzięli udział: senator dr Janina Fetlińska, poseł dwóch kadencji Józef Gutowski, były senator, a obecnie radny Sejmiku Mazowieckiego, Benedykt Pszczółkowski, wójt gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska, komendant Powiatowej Policji w Przasnyszu Zbigniew Listwon, dyrektorzy przasnyskich szkół i placówek kultury, poczty sztandarowe Światowego Związku Żołnierzy AK z Przasnysza, Związku Żołnierzy NSZ z Zielonej, NSZZ "Solidarność" oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta OSP Przasnysz pod kierownictwem Kazimierza Makowskiego.

Po mszy św., w krótkim wystąpieniu, senator Janina Fetlińska przytoczyła uchwałę senacką sprzed dwóch lat, odnoszącą się do uczczenia rocznicy 17 września. Następnie członkowie Klubu Gazety Polskiej oraz Klubu Literackiego "Przaśnik" przedstawili program artystyczny dotyczący zbrodni katyńskiej. Wiersze Feliksa Konarskiego oraz Kazimiery Iłłakowiczówny zaprezentowali Piotr Kaszubowski i Barbara Majkowska, zaś Wiesław Maksjan przybliżył sylwetki 18 żołnierzy i policjantów z powiatu przasnyskiego - ofiar zbrodni katyńskiej. Uczniowie LO po każdym z odczytywanych nazwisk zapalali znicze, które na posadzce kościoła układały się w kształt wielkiego krzyża. Uczestnicy uroczystości opuszczali świątynię przy dźwiękach Hymnu Sybiraków. Następnie, na placu przykościelnym, zapalono ponad sto pochodni, z którymi młodzież szkolna i dorośli uczestnicy uroczystości przemaszerowali na cmentarz parafialny. Przed tablicami katyńskimi odczytany został apel poległych, odegrano "Ciszę" i "Rotę", złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Współorganizatorami uroczystości byli: Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Dom Kultury w Przasnyszu oraz Muzeum Historyczne. Szczególne podziękowania należy złożyć dyrekcji oraz uczniom LO w Przasnyszu, którzy swą postawą i zaangażowaniem w uświetnienie uroczystości zasłużyli na wielkie słowa uznania.

W Rzeszowie po mszy św. w kościele Świętego Krzyża nastąpiło modlitewne przejście uczestników uroczystości ze zniczami pod Krzyż Ofiar Komunizmu na Placu Śreniawitów gdzie odmówiono Litanię Narodu Polskiego i złożono kwiaty i zapalono znicze.

Klub Gazety Polskiej w Głubczycach wspólnie z głubczyckim zarządem PiS oraz z Głubczyckim Porozumieniem Prawicy jak i Stowarzyszeniem Wspólnota Kresowa zorganizował w niedzielę 20 września uroczyste obchody 70 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Po uroczystej mszy św. w głubczyckim kościele uczestnicy manifestacji udali się z wiązankami kwiatów oraz ze zniczami na cmentarz gdzie po krótkim wystąpieniu Leszka Antoszczyszyna ( przewodniczący Klubu Gazety Polskiej ) i Józefa Picha (przewodniczący Głubczyckiego PiS) złożono kwiaty i zapalono znicze. Po spotkaniu w konferencji prasowej wzięli udział Leszek Antoszczyszyn i Józef Pich. W spotkaniu wzięło udział około kilkadziesiąt osób w tym spora grupa młodzieży.

R.K.


Zobacz relacje z uroczystości w różnych miastach

Kraków Gdynia Warszawa Opole Przasnysz Głubczyce
Kraków Gdynia Warszawa Opole Przasnysz Głubczyce