Puławy


"Mgła" o katastrofie smoleńskiej


Z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Puław spotkał się film "Mgła" opowiadający o katastrofie smoleńskiej. Projekcja zorganizowana przez Puławski Klub Gazety Polskiej i Stowarzyszenie Zaangażowania Społecznego odbyła się we wtorek 15 lutego w POK "Dom Chemika" Sala wypełniła się do ostatniego miejsca już kilkanaście minut przed początkiem filmu, gromadząc ponad 500 widzów.
Film wyprodukowany został przez "Gazetę Polską" a zrealizowały go dokumentalistka Maria Dłużewska i dziennikarka Joanna Lichocka. Muzykę przygotował Andrzej Dziubek z zespołu De Press.
Dokument opowiada o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku z perspektywy byłych sześciu urzędników Kancelarii Prezydenta śp Lecha Kaczyńskiego. Występują: Andrzej Duda, Adam Kwiatkowski, Jakub Opara, Jacek Sasin, Marcin Wierzchowski i Paweł Zołoteńki. Opowiadają oni m.in. o atmosferze wokół lotu prezydenta na rocznicowe uroczystości do Katynia, o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie, co czuli obserwując tłumy żegnające ofiary przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, o wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Opisują okoliczności przekazania po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego władzy marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu i różne trudności, jakie mieli w Smoleńsku po katastrofie.
Po projekcji odbyło się spotkanie z bohaterami filmu Jackiem Sasinem oraz Adamem Kwiatkowskim. Przybyła też współautorka filmu Maria Dłużewska, Podkreślała ona, że jest to pierwszy dokument na temat okoliczności katastrofy smoleńskiej, faktów i emocji. Zaznaczyła, że do tej pory żadna z polskich telewizji nie nakręciła filmu na ten temat. Poinformowała również że "Mgłę" udało się zrealizować dzięki pomocy wielu osób.
Na pytania zadawane przez puławian wyczerpująco odpowiadał też były wiceszef kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin, który przedstawił problemy, jakie w wyniku działań rządu Donalda Tuska i ambasadora Rosji w Warszawie napotykali pracownicy kancelarii przygotowujący wizytę Prezydenta w Katyniu, aż do wstrząsających relacji z pierwszych minut i godzin po niewyjaśnionej katastrofie samolotu w Smoleńsku. Widzowie dzięki temu mogli poznać kulisy wizyty oraz działań rządu po śmierci Prezydenta.
Szczególne wrażenie zrobiły relacje Adama Kwiatkowskiego na temat zachowania na miejscu tragedii ministrów Grasia i Arabskiego, którzy zajmowali się ustalaniem miejsca i sposobu powitania oraz złożenia kondolencji przez Władimira Putina i Donalda Tuska. Dla nich ważnym problemem było uniknięcie obecności Jarosława Kaczyńskiego, który w tym czasie był przetrzymywany przez Rosjan przed wjazdem na lotnisko
Wg wychodzących z Sali widzów film był przejmujący, bowiem stanowi świadectwo tych osób, będących w Smoleńsku, które były najbliższymi współpracownikami ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Małgorzata Górska-Lenartowicz


1