Tekst alternatywny

Atak grupy szturmowej „Gazety Polskiej” – 10.07.2013 r.

Jak co roku mieszkańcy Poznania złożyli hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956 r., czcząc rocznicę krwawo stłumionego buntu robotniczego. Pamiętajmy, że zginęło wówczas około 70 osób. Najmłodszą ofiarą rewolty był 13 letni Romek Strzałkowski. Na biało-czerwonych transparentach niesionych wówczas przez robotników napisano takie żądania, jak: „Chcemy chleba”, „Jesteśmy głodni”, „My chcemy wolności”, czy „Precz z czerwoną burżuazją”.

Na tegorocznych transparentach trzymanych przez członków poznańskiego Klubu „GP” można było przeczytać: „Chwała Bohaterom obrońcom Ojczyzny”, „Hańba zdrajcom sprzedającym teraz Polskę”, czy „Dość liberałów i lewactwa”.

Pierwsze gwizdy podczas uroczystości pojawiły się podczas czytania listu od prezydenta Bronisława Komorowskiego i podczas przemówienia posłanki z PO Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz. Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej Władimira Tkaczewa, gdy składał kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56, powitano okrzykami: „Oddaj wrak, oddaj wrak!”, oraz „Norymberga dla Putina!”.

Całkowicie odmiennie poznaniacy zachowali się podczas składania kwiatów przez poznański Klub „GP”. Rozległy się wówczas wielkie brawa i zaczęto skandować: „Brawo! Weźcie z nich przykład!”.

Tego już było za dużo panu posłowi Grupińskiemu (szefowi klubu parlamentarnego i wielkopolskiej PO), w związku z czym na konferencji prasowej – komentując przebieg uroczystości – stwierdził, że był to „niedopuszczalny i pełen pogardy atak grupy szturmowej „Gazety Polskiej”.

„Nie dziwimy się nerwowej reakcji pana posła Grupińskiego, który poznański Klub „GP” traktuje jako głównego przeciwnika politycznego, pamiętając o naszych wcześniejszych pikietach pod siedzibą PO, np. przeciwko polityce gospodarczej rządzącej partii, podwyżkom paliw, ACTA, happeningach ośmieszających rządy PO, czy zapoczątkowaniu marszy w obronie TV Trwam” – podsumował słowa posła Grupińskiego Maciej Andrzejak, członek poznańskiego klubu.

Redaktor Tomasz Sakiewicz i Paweł Piekarczyk byli gośćmi Klubów „GP” : Gdańsk II, Wejherowie, Trzebnicy. Mimo sezonu urlopowego w spotkaniach uczestniczyło setki osób. W dyskusji najczęściej poruszanym tematem była dostępność Telewizji Republika.

W ramach promocji swojej najnowszej książki pt. „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005″, gościł w Kielcach dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Zapis dźwiękowy spotkania na stronie: www.tiny.pl/hcqhg

Gliwicki Klub „GP” gościł dziennikarkę śledczą Dorotę Kanie, której fascynującą książkę „W cieniu tajnych służb” czyta się jednym tchem.

W Księgarni „GP” w Krakowie odbyło się spotkanie z Mariuszem Pilisem i Arturem Dmochowskim połączona z promocją książki „Upadek Rzeczpospolitej”. Na spotkaniu obecny był również senator Grzegorz Czelej.

W Mielcu odbył się koncert hip-hopu patriotycznego w wykonaniu TADEK FIRMA & ROMAN. Artyści zaprezenowali utwory z nowej płyty „Niewygodna Prawda”.

Gośćmi Klubu „GP” w Aarhus byli redaktorzy Piotr Gociek i Cezary Gmyz.

W Ottawie odbyło się spotkanie z reż. Mają Dłużewską. W rozmowie TV Niezależna Polonia przybliżyła postać reżyser Maji Dłużewskiej.

Klub „GP” Sydney II po raz pierwszy wziął udział w obchodach najważniejszego australijskiego święta, ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) Day.

                                                                                                                   Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress