Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: 1 września uroczystości w Krojantach

1.09.2020 odbyły się uroczystości upamiętniające 81.rocznicę szarży ułańskiej pod Krojantami na agresorów Niemców-nazistów. II wojna na Pomorzu rozpoczęła się wjazdem niemieckiego pociągu pancernego, zamiast anonsowanego pociągu pośpiesznego do Królewca przez Chojnice około godziny 4:23, następnie ciężkich walk o miasto Wehrmachtu i po jego zajęciu, część niemieckich żołnierzy zmotoryzowanej 20 dywizji piechoty rozlokowała się pod wieczór niedaleko Chojnic pod wioską Krojanty i nie spodziewała się uderzenia wojsk polskich. Bohaterski Pułkownik Ułanów Pomorskich śp. Kazimierz Mastalerz zaatakował oddziałem ułanów żołnierzy niemieckich, ginąc wraz z 24 żołnierzami,na polu walki,rannych zostało 50 z ponad 200 szarżujących. Była to pierwsza szarża ułanów w wojnie obronnej 1939 roku.

18 Pułk Ułanów Pomorskich zapisał się w dziejach kawalerii złotymi głoskami, okrył się nieśmiertelną chwałą na polu walki. W Miejscu Pamięci, bohaterskiej śmierci Pana Pułkownika znajduje się obelisk, przed którym zapaliliśmy znicze i modliliśmy się w intencji poległych żołnierzy. Ciało zabitego śp. Pana Pułkownika zabrali żołnierze niemieccy po bitwie i nieznane jest jego miejsce pochówku. W miejscach śmierci-pochówku bohaterskich ułanów postawiono w 2013 roku 12 pamiątkowych, drewnianych krzyży.

W tym roku że względu na tzw. pandemię uroczystości miały skromny charakter. Organizatorzy zrezygnowali z pokazu, inscenizacji bitwy pod Krojantami, zabrakło Mszy św. za poległych. Przy pomniku upamiętniającym zabitych kawalerzystów przybyłe delegacje zapaliły znicze i złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przybyli przedstawiciele władz gminy, wojska, szkoły z Nowej Cerkwi, oraz delegacja z Niemiec, z przewodniczącym klubu GP/B-B(Rodło) i działaczem CDU Volkerem Schmitz. Miłym akcentem uroczystości był gest pojednania, podziękowanie i uściski Volkera i jego małżonki Perry z uczestnikami podniosłej uroczystości. W Izbie Pamięci odznaczono medalem Panią Kazimierę Szark z fundacji „Szarża pod Krajantami”. Goście z Niemiec wpisali się do księgi pamiątkowej. Należą się wielkie podziękowania Pani Urszuli Bielskiej-Brodnickiej Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi za gościnność i smaczny poczęstunek.

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress