Tekst alternatywny

BERLIN BRANDENBURG | 100-lecie Stowarzyszeń i Organizacji spod znaku Rodła


3.09.2022 r. na Górze Świętej Anny, odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Stowarzyszeń i Organizacji spod znaku Rodła (Związku Polaków w Niemczech) zorganizowane przez Kluby Rodła, przy współpracy z Wojewodą Opolskim i Instytutem Śląskim. Patronat medialny objęły TVP i radio Opole.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Grocie Matki Bożej Lurdzkiej celebrowaną przez JE Księdza Biskupa Pomocniczego Diecezji Opolskiej Rudolfa Pierskały i księży celebrantów. Wzruszającą homilię wygłosił podczas Eucharystii JE Ksiądz Biskup Rudolf przytaczając Pięć Praw Polaków uchwalonych na pierwszym i jedynym Kongresie ZPwN w dniu 6 marca 1938 roku w Berlinie. Ten niezwykły katechizm narodowy był dla mniejszości polskiej w Niemczech podstawą narodowego bytu.

Pięć Prawd Polaków to „mały dekalog” polskości, stał się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

1. Jesteśmy Polakami
2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
3. Polak Polakowi bratem
4. Co dzień Polak Narodowi służy
5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle

W sytuacji narastającego szowinizmu niemieckiego, hitlerowskiej buty, Polacy w III Rzeszy  czerpali siły do przetrwania z tego „małego dekalogu“, wspomagani przez swoich  pasterzy.

Przed końcem Mszy św. podziękowali JE Księdzu Biskupowi i uczestnikom Eucharystii prezesi Klubów Rodło Mannheim i Berlin-Brandenburg Kazimierz Głowacki i Józef Galiński oraz dodatkowo wręczyli medale pamiątkowe śp. Księdza Biskupa Polowe WP Józefa Gawliny oraz pamiątkowe odznaki Rodła.

We Mszy świętej wzięli udział członkowie Klubów Rodło/GP, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, IPN, Instytutu Śląskiego, harcerze, poczty sztandarowe wojskowe, Straży Pożarnej, itd. zaproszeni goście, parafianie.

Po Eucharystii uczestnicy udali się przed pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, gdzie odbył się Apel Pamięci i symboliczne złożenie wieńców i kwiatów oraz zapalenie Zniczy Pamięci. Odczytano list od Pana Premiera RP.

Następnie przy smacznym posiłku odbył się recital – koncert muzyczny, Wojciecha Ciuraja i Jana Pietrzaka przed Muzeum Czynu Powstańców, szczególnie mocnymi brawami nagrodzono znanego piosenkarza Jana Pietrzaka.

KLUB GAZETY POLSKIEJ BERLIN BRANDENBURG