Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: 100.Urodziny Pana Alfonsa Tomke z Zakrzewa

 Uroczystości w dniu  15.07.18 tj. w wigilię 100-ej rocznicy urodzin Dostojnego Jubilata, Pana Alfonsa Tomke, rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną z prośbą o błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski, celebrowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Pawła Cieślika wspólnie z wielebnymi  księżmi w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Zakrzewie. Na Mszę św. przybyli krewni Zacnego Jubilata, przedstawiciele władz samorządowych gminnych i powiatowych, członkowie Klubów Rodło ,Klubu Gazety Polskiej-Berlin-Brandenburg, osobisty delegat Pana Prezesa PiS , pani Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu dr Justyna Schulz, przedstawiciele rodu Kłopockich.

W Mszy św. uczestniczyli również  pani dyrektor Domu Polskiego w Zakrzewie Barbara Szopińska z mężem Henrykiem .

W przejmującej homilii JE Ks. Biskup przestawił życiorys Jubilata, jego uczestnictwo w I Kongresie Związku Polaków w Niemczech, współtworzenie Pięć Prawd Polaków w dniu 6 marca 1938 w Berlinie ,zasługi dla społeczności zakrzewskiej.  JE Ksiądz Biskup Paweł Cieślik przekazał Solenizantowi życzenia z Watykanu podpisane przez Ojca Świętego Franciszka. Warto podkreślić, że świętowano także 80.Urodziny Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Pawła Cieślika wywodzącego się z ziemi zakrzewskiej. W czasie uroczystości wierni spontanicznie odśpiewali  obu Jubilatom  „Życzymy, życzymy”. Po uroczystej Mszy św. krewni jak i goście udali się do Domu Polskiego, zaproszeni do wspólnoty stołu z Jubilatem. Przed zajęciem miejsc przez biesiadników przy suto zastawionych stołach w pięknie udekorowanej sali , krewni i zaproszeni goście składali życzenia dostojnemu Jubilatowi .

Specjalny list gratulacyjny od Pana Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał jego wysłannik Adam Bogrycewicz, a list gratulacyjny od Pana Premiera  wójt Zakrzewa. Także Prezydent RP Andrzej Duda przysłał list na adres Solenizanta.

Pan Alfons Tomke  urodził się 16 lipca 1918 roku w Zakrzewie, jest Synem Marii i Franciszka i miał ośmioro rodzeństwa.Wychowywał się w bardzo patriotycznej  rodzinie, Oboje rodzice należeli do Związku Polaków w Niemczech. Na prośbę prezesa ZPwN śp. księdza dr Bolesława Domańskiego ”Ty musisz jechać” z 11.osobową  delegacją z Piły pociągiem udał się na I Kongresie Związku Polaków w Niemczech w Berlinie w dniu 6 marca 1938 roku, na którym po odśpiewaniu „Hymnu Rodła” ponad 6 tysięcy uczestników  uchwaliło Pięć Prawd Polaka . Po powrocie z I Kongresu ZPwN, z dniem  11 lipca 1938 został wcielony do Wehrmachtu ,ale po 3 miesiącach zwolniony ze służby, z powodu uznania za ” niebezpieczny dla wojska niemieckiego”. Ponownie został powołany w 1944 roku ,gdy wojska hitlerowskie ponosiły klęski na wszystkich frontach II wojny światowej . Wtedy też dostał się do niewoli sowieckiej pod Leningradem. W niewoli spędził 5 lat, zmuszony do morderczej pracy w kopalni. Zwolniony w 1949 roku na podstawie umowy sowiecko-niemieckiej, został przetransportowany z liczną grupą jeńców do Berlina. Stamtąd powrócił do rodzinnego Zakrzewa gdzie podjął pracę w Urzędzie Gminy jako sekretarz. Mimo nacisków nigdy nie wstąpił do komunistycznej PZPR.  W 1962 roku rozpoczął pracę w banku w Zakrzewie jako inspektor d/s kredytu, dysponując liczydłem i maszyną do pisania. Przepracował tam aż do przejścia na emeryturę. W 1959 roku wziął ślub z Rozalią, jest ojcem pięciorga dzieci, dziadkiem 9-ciorga wnucząt  i pradziadkiem 10 prawnuków.  Należy do Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych, jest odznaczony wieloma medalami i orderami w tym Medalem Rodła i „Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej”.

Dziękując Dostojnemu Jubilatowi za te pierwsze sto lat, słuchamy w skupieniu opowieści i wspomnień człowieka humoru i wielkiego społecznika, Żywej Historii  naszych czasów.

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress