Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: Koncert w Rytlu

W dniu 11 sierpnia 2017 roku nawałnica wyrządziła ogromne szkody w miejscowość Rytel i kolicach (Bory Tucholskie). Ogromne połacie lasów zostały zniszczone. Przebywający na wakacjach harcerze i harcerki z Łodzi w miejscowości Suszek niedaleko Rytla doświadczyli najgorszego. Dwie harcerki nie przeżyły huraganu 13.letnia Asia i 14.letnia Olga. Jedna z dziewczynek zapewne nie zdążyła wybiec z namiotu, druga została przygnieciona, gdy prawdopodobnie uciekała do młodnika, 33 osoby zostały ranne. Niezrozumiałym jest fakt braku ostrzeżenia o zagrożeniu wichurą obozowiczów ze strony z centrum zarządzania kryzysowego ! Gdyby było zawiadomienie do komendanta obozu o nadciągającej nawałnicy to wszyscy z obozu szybko wyszliby poza strefę zagrożenia i zapewne nie doszłoby do tragedii. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wojska,oraz pracowników służb leśnych udało się zagospodarować powalone drzewa, wykorzystać gospodarczo drewno, a zniszczone żywiołem tereny sukcesywnie zostają pokryte nowymi drzewkami. Pan Prezydent Andrzej Duda w dniu 26.04.19 wraz z Małżonką Agatą odwiedzili tereny dotknięte klęską żywiołową i wzięli udział w akcji sadzenia drzew. Potrzeba posadzenia tysięcy drzewek.
Pamiętając o tej ogromnej tragedii jaka dotknęła mieszkańców Rytla i okolic pani Sołtys Romanna Czułowska wraz Radą Sołecką i czcigodnym ks. Proboszczem Sylwestrem Bąkiem zorganizowali kolejny koncert w niedzielę dnia 11 sierpnia 2019 roku, wystąpił zespól Cisza Jak
Ta w kościele parafialnym. Oddano hołd wszystkim ofiarom huraganu. Warto było uczestniczyć w tym wspaniałym występie zespołu, który po każdej piosence nagradzamy był wielkimi brawami publiczności. Zapewne organizatorzy w kolejnych latach zorganizują podobny koncert upamiętniający ofiary żywiołu.
https://www.youtube.com/watch?v=sfX1XjOSkPw

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress