Tekst alternatywny

BERLIN BRANDENBURG | 40.lecie Polskiej Misji Katolickiej Berlin


W dniu 26.06.2022 w bazylice pw. św. Jana Chrzciciela celebrował Mszę świętą dziękczynną, czcigodny ksiądz Prowincjał, Inspektor Tadeusz Jarecki przełożony Prowincji Warszawskiej Salezjanów wraz byłymi i obecnym duszpasterzami posługujący w Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie.

Księżom podziękował członek Rady Parafialnej a dziewczynki wręczyły symboliczne kwiaty jako wyrazy pamięci i wdzięczności natomiast parafianie nagrodzili naszych Pasterzy wielkimi brawami.

Po Eucharystii odbył się festyn parafialny, połączony z degustacją smacznych ciast i różnorodnych dań. W czasie festynu swoje talenty muzyczne i wokalne zaprezentowali różni wykonawcy nagradzani brawami uczestników wspólnego świętowania w gronie rodziny i przyjaciół.
W tym roku świętujemy 40.lecie istnienia Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Polskiej Misji Katolickiej Berlin została erygowana 25. grudnia 1981 roku dekretem ówczesnego Biskupa Archidiecezji Berlińskiej Jego Eminencji Kardynała Joachima Meissnera, a inicjatorem powstania Polskiej Misji Katolickiej był zacny Ksiądz Konstanty Goławski, uczestnik jubileuszowych obchodów.

Dzięki Salezjanom od pamiętnego dekretu nastąpił intensywny rozwój życia religijnego polskojęzycznych katolików najpierw w Zachodnim Berlinie a obecnie całym Berlinie.

Oficjalna działalność Polskiej Misji Katolickiej rozpoczęła się Mszą św. w dniu 28.03.1982, sprawowaną przez ks.proboszcza Jana Laśkiewicza w kościele Serca Jezusowego przy Alt Lützowstraße 23, w dzielnicy Charlottenburg. Następnie Polskiej Misji Katolickiej działała w kościele w dzielnicy Reinickendorf. Przełomowym momentem w życiu Polskiej Misji Katolickiej było przeniesienie siedziby do kościoła pw.św. Jana Kapistrana do dzielnicy Tempelhof. Od 1 listopada 2004 roku stałym miejscem działalności Misji jest bazylika pw. św.Jana Chrzciciela .W Piśmie Świętym liczba 40 pojawia się wielokrotnie i ma znaczenie głęboko symboliczne.

– Naród Wybrany wędrował 40 lat przez pustynię,aby do dojść do Ziemi Obiecanej.Dla Żydów był to czas próby i pokuty za nieposłuszeństwo wobec Boga.
– 40 dni po Urodzeniu Pan Jezus został ofiarowany w świątyni
– 40 dni Pan Jezus pościł na pustyni
– 40 dni po Zmartwychwstaniu Pan Jezus wstąpił do nieba.
40 rocznica owocnej działalności Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie jest pięknym jubileuszem i z tej okazji należą się wyrazy szacunku i uznania wszystkim księżom,którzy w tym czasie prowadzili posługę duszpasterską w Misji.
Jak widzimy liczba 40 stanowi jakiejś tajemnicze przygotowanie. Sam Pan Bóg wpisał w naturę ludzką tę liczbę. Polskiej Misji Katolickiej stoi więc na progu nowego życia.
Klubowicze Berlin – Brandenburg (Niemcy) bardzo dziękują czcigodnemu Księdzu Proboszczowi Przymysławowi za zorganizowanie pięknych obchodów 40.lecia Polskiej Misji Katolickiej.

KLUB GAZETY POLSKIEJ BERLIN BRANDENBURG

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress