Tekst alternatywny

BERLIN BRANDENBURG | Cztery lata po zamachu na Breitscheidplatz.

19 grudnia 2020 roku w Berlinie, w czwartą rocznicę islamskiego terrorystycznego zamachu dokonanego w centrum stolicy Niemiec, na Breitscheidplatz odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające ofiary tego barbarzyństwa – dwunastu obywateli Niemiec, Polski, Czech, Ukrainy, Izraela i Włoch, kobiet i mężczyzn.

Atak spowodował śmierć 12 osób, w tym, jako pierwszej ofiary, polskiego kierowcy TIR a śp. Łukasza Urbana, zamordowanego strzałem w skroń podczas uprowadzenia ciężarówki przez terrorystów.

Rannych zostało ponad 70 osób,z których wiele do dziś nie wróciło do pełnego zdrowia. Dokładnie w miejscu, w którym doszło do zamachu, został odsłonięty monument upamiętniający jego ofiary. To symboliczna 14-metrowa złota rysa. Na schodach prowadzących do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma widnieją nazwiska 12 śmiertelnych ofiar zamachu.

Dziś bezspornie wiadomo, że terrorysta nie był tzw. „samotnym wilkiem”, jak początkowo sugerowali niektórzy wysocy rangą niemieccy urzędnicy i niektóre media. Według aktualnych ustaleń dokonanych w toku prac speckomisji Bundestagu ds. okoliczności zamachu z 2016r., terroryście w organizacji zamachu pomagały osoby trzecie.

Uroczystości związane z czwartą rocznicą zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie rozpoczęły się wieczorem.

W tym roku ze względu na tzw. pandemię obchody miały ograniczony charakter. Nabożeństwo w Kościele Pamięci cesarza Wilhelma od godz.19:15 celebrował JE Ks. Arcybiskup dr Heiner Koch wspólnie z biskupem protestanckim dr Christianem Stäblerem. W Eucharystii ze względu na ograniczenia epidemiologiczne wzięli udział przedstawiciele władz Berlina, z panem Nadburmistrzem Michaelem Mülerem, ranne ofiary zamachu i członkowie rodzin zamordowanych w zamachu terrorystycznym. Klubowicze Rodło/GP wspólnie z przedstawicielami diaspory ukraińskiej modlili się przed schodami z nazwiskami ofiar zamachu. Przewodził modlitwie czcigodny Ks. Proboszcz Ukraińskiego Kościoła Grecko-Katolickiego Sergiy Dankiv. Po modlitwie złożono kwiaty i zapalono Znicze Pamięci w barwach Polski i Ukrainy. Uczestnicy podniosłej uroczystości dumnie  trzymali flagi Polski, Ukrainy i Niemiec. Po nabożeństwie uczestnicy wychodząc z Kościoła  podeszli pod Pomnik Pamięci  i zapalili znicze i składali wiązanki kwiatów. Punktualnie o godz. 20:02 dwanaście razy zabiły kościelne dzwony, których w kilkuminutowej ciszy słuchali uczestnicy uroczystości , oddający hołd ofiarom islamskiego terroru.

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg

 

 

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress