Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: Dwa lata po islamskim zamachu terrorystycznym w Berlinie

W dniu 19 grudnia 2018 roku w drugą rocznicę islamskiego terrorystycznego zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające ofiary tego barbarzyństwa- dwanaście osób z Niemiec, Polski, Czech, Ukrainy, Izraela i Włoch, kobiet i mężczyzn. 19 grudnia 2016 Tunezyjczyk Anis Amri wjechał ciężarówką w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym. Zginęło wtedy 12 osób, w tym polski kierowca tira śp. Łukasz Urban. Ponad 70 osób zostało rannych.

Dokładnie w miejscu, w którym doszło do zamachu, został odsłonięty monument upamiętniający jego ofiary. To symboliczna 14-metrowa złota rysa. Na schodach prowadzących do Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma widnieją nazwiska 12 śmiertelnych ofiar zamachu.
Uroczystości związane z drugą rocznicą zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie trwały cały dzień.

Wieczorem w berlińskim Kościele Pamięci odbyło się o godz.18 ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar zamachu. Punktualnie o godz. 20:02 dwanaście razy zabiły kościelne dzwony, które w kilkuminutowej ciszy słuchały tłumy zgromadzonych ludzi oddający hołd ofiarom islamskiego terroru. W uroczystościach żałobnych w Berlinie uczestniczyło wielu ludzi, w tym osoby poszkodowane, przedstawiciele rodzin osób, które zginęły w zamachu oraz berlińscy politycy, burmistrz Berlina Michael Mueller, senatorowie, nie zabrakło przedstawicieli diaspory polskiej i ukraińskiej w RFN w tym klubowiczów Gazety Polskiej B-B, którzy złożyli piękny wieniec wcześniej poświęcony przez księdza i zapalili znicze biały i czerwony.

Berlin – Brandenburg (Niemcy)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress