Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: Msza św. polowa w KL Sachsenhausen

W dniu 16.11.2019. odbyły się  uroczystości żałobne w Miejscu Pamięci i Muzeum Sachsenhausen(Oranienburg). Rozpoczęły się o godz. 11:30 Mszą Świętą Polową pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego celebrowaną w baraku byłego niemieckiego-nazistowskiego obozu zagłady Sachsenhausen.

Uroczystości  odbyły się  w ramach :”Wyprawy Akademickiej „Śladami Sonderaktion Krakau – in memoriam prof. Andrzeja Małeckiego”. Celem Wyprawy było  uczczenie 80. rocznicy podstępnego uwięzienia w dniu 6.11.1939 roku 183 Profesorów krakowskich uczelni i wywiezienia ich przez Niemców w dniu 9.11.1939 roku do obozów koncentracyjnych Sachsenhausen i Dachau-organizatorem było  Stowarzyszenie „NE CEDAT ACADEMIA” wraz z Pionem Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie”.

Przed tablicą poświęconą prześladowanym Profesorom krakowskim po modlitwie i złożeniu wieńców, wcześniej klubowicze Rodła zapalili znicz, JE Ks. Arcybiskup stojąc obok klubowiczki Zofii przypomniał martyrologię członków Mniejszości Polskiej spod znaku Rodła w III Rzeszy Niemieckiej .Podziękował przybyłym członkom Klubu Rodła(GP B-B). Oddali hołd bohaterowi, walki o wolną Polskę śp.. generałowi Stefanowi „Grot” Roweckiemu dowódcy AK zdradzonego w 1943 roku przez agentów, komunistycznych pachołków wysługujących się gestapo w Warszawie, wspólnie z JE Ks. Arcybiskupem członkowie klubu Rodło.

Klub GP Berlin-Brandenburg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress