Tekst alternatywny

Berlin – Brandenburg (Niemcy): III Forum gospodarcze niemiecko-ukraińskie

Dnia 29 listopada 2018 roku w domu niemieckiej gospodarki w Berlinie odbyło się III niemiecko-ukraińskie forum gospodarcze. Gospodarze tego doniosłego wydarzenia, władze niemieckiej izby przemysłowo- handlowej (DIHK) wraz partnerami zaprosili znakomitych gości i prelegentów. Powitał wszystkich uczestników pan dr Eric Schweitzer prezydent DIHK. Następnie zabrał głos i podziękował za zaproszenie  oraz wygłosił krótką prelekcję  pan Premier Ukrainy Wolodymyr Hrojsman. Po panu Premierze Ukrainy na mównicę weszła pani kanclerz Angela Merkel.Pani kanclerz podkreśliła wagę stosunków gospodarczym i politycznych  niemiecko-ukraińskich. Ustosunkowała się także do obecnego kryzysu ukraińsko-rosyjskiego po zajęciu przez zbirów Putina trzech okrętów marynarki ukraińskiej wraz z załogami. Zażądała od Federacji Rosyjskiej zapewnienia całkowicie wolnego dostępu do Morza Azowskiego i ukraińskiego portu Mariupol, oddania okrętów z załogami Ukrainie. W swym wystąpieniu podkreśliła, że konflikt krymski, czyli bezprawna aneksja Krymu przez Putina można rozwiązać poprzez dialog, gdyż „żadnego rozwiązania militarnego nie ma”. Sarkastycznie upomniała władze Ukrainy, że powinny wykazać się „mądrością” w rozwiązywaniu zaistniałego konfliktu! Zarzuciła  Putinowi, że budując most na Krym, który hucznie został otwarty w maju 2018 roku utrudnił żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej. Prelegentka powiedziała, że chce rozmawiać z Putinem w formacie normandzkim, chociaż dotychczasowe rozmowy przyniosły nikłe rezultaty, nadal trwają walki w Donbasie. Warto podkreślić, że pani kanclerz zarzuciła Putinowi podsycanie konfliktów i waśni nie tylko na Ukrainie, ale także w Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanie oraz w Armenii, stwierdzając, że „istnieje pas państw, które nie mogą się rozwijać tak, jak by chciały. Nie możemy, jako Niemcy zamykać na to oczu”. Jednak, co najważniejsze pani Merkel nie chce wstrzymania budowy drugiego gazociągu Nord Stream 2,pomimo ogromnej krytyki tego politycznego projektu. To właśnie poprzez krytykowany gazociąg Nord Stream 1,pozyskał reżim Putina ogromne środki finansowe, które ten przeznaczył w znacznej części na uzbrojenie armii. Nowy gazociąg i pozyskane dalsze środki pieniężne ze sprzedaży gazu pozwolą rosyjskiemu satrapie na dalszą modernizację armii i tym samym agresję na sąsiednie kraje. Prelegentka zaznaczyła, że musi zostać zagwarantowane, by Ukraina pozostała nadal ważnym krajem tranzytowym, przez który gaz z Rosji dopływa do Europy a tym samym Ukraina nadal będzie uzyskiwać potrzebne dewizy za tranzyt, był to jednak jej wybieg odwracający uwagę od Nord Stream 2. Pani kanclerz zapowiedziała, że z Putinem będzie rozmawiać o obecnym kryzysie ukraińsko-.Rosyjskim na szczycie G20 w Argentynie.

Czy to dość odważne wystąpienie niemieckiej kanclerz na forum gospodarczym w Berlinie było przyczyną nagłych kłopotów z jej przelotem na szczyt  G20 do Buenos Aires? Samolot pani kanclerz nagle musiał awaryjnie lądować w Kolonii. Wiemy jak tragicznie zakończyła się podróż lotnicza śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki i 94 Polaków dnia  10.04.2010 roku do Katynia. Wszyscy uczestnicy zginęli w upozorowanej katastrofie lotniczej.

Forum gospodarcze było świetnie zorganizowane i bardzo intersujące były poszczególne panele. Tak w forum gospodarczym jak i wcześniejszej sobotniej demonstracji (24.11.18.) I czwartkowym nabożeństwie (22.11.18.) Upamiętniającym ukraińskie ofiary stalinowskiego ludobójstwa (wielki głód 1932/33 na Ukrainie spowodowany przymusową sowiecką kolektywizacją) wzięli udział członkowie klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg.

Berlin – Brandenburg (Niemcy)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress