Tekst alternatywny

Berlin – Brandenburg (Niemcy): Spotkanie z ambasador Finlandii

Z cyklu spotkań „Europabilder -obrazy Europy„została zaproszona do siedziby fundacji Konrada Adenauera w dniu 15.11.18.Jej Ekscelencja Pani Ambasador Republiki Finlandii Ritva Koukku-Ronde.Jest trzecią przedstawicielką kraju UE w tym roku, co wypowiedziała się w tym temacie. Ojczyzna Pani Ambasador obchodzi w tym roku 101.Lecie odzyskania Niepodległości, wyzwoliła się spod ucisku rosyjskiego. Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej w Rosji, a stolicą są Helsinki. Wcześniej była pod obcym panowaniem, 600 lat pod szwedzkim do roku 1809, a następnie ponad 100 lat pod jarzmem rosyjskim. Od ponad 100 lat Finlandia jest nieprzerwanie wolnym i suwerennym krajem, pomimo prób podbicia przez Rosję sowiecką w latach 1939/40 w tzw.105-dniowej wojnie zimowej. W wyniku tej wojny Finlandia utraciła Karelię na rzecz zbrodniczego ZSRR, ale obroniła Niepodległość. W latach 1941-1944 u boku Niemiec hitlerowskich walczyła z ZSRR. Po II wojnie światowej rząd fiński prowadził wymuszoną przez ZSRR politykę neutralności. Po upadku imperium zła, czyli ZSRR, Finlandia od 1 stycznia 1995 roku została członkiem UE a od 1999 roku należy do strefy euro.
Ojczyzna Pani Ambasador przoduje w UE szczególnie w sferze telekomunikacji (Internetu) i tzw. nowych technologii. Powszechnie znane są produkty fińskiej firmy Nokia, która jest liderem rynku telefonów komórkowych. Finlandia została uznana według World Happiness Report – jak informuje „The Economist”. Za jeden z najszczęśliwszych krajów, najbardziej stabilny. Znane fińskie powiedzenie dobrze to podsumowuje: „Szczęście ma swoją własną, czerwoną letnią chatkę i pole ziemniaków”. To szczęście zawdzięcza zahartowanym ludziom, ich wytężonej pracy, uczciwości, serdeczności, wysokiemu poziomowi kultury, hojności i otwartości. W Finlandii dużą wagę przywiązuje się do silnych więzów rodzinnych. Ludzie są tam szczęśliwy, pomimo, iż ten podbiegunowy kraj zamieszkały przez ok.5,5mln ludności, ma temperatury regularnie oscylujące wokół -2 C, tylko latem ok.15-17 C a znaczna część jego terytorium leży przez większą część roku w strefie ciągłego mroku.
W dyskusji z moderatorem panem Malte Zeeck oraz z publicznością Pani Ambasador podkreślała ,że w Finlandii pod szczególną troską rządów jest obszar nauki i innowacyjności .Poziom nauczania jest jednym z najwyższych w EU,a to przekłada się na sferę nowych technologii(dygitalizację,tworzenie sztucznej inteligencji itd.). Około 80% fińskiego społeczeństwa używa Internetu, a wszystkie fińskie szkoły i biblioteki publiczne posiadają łącza internetowe
Należą się wielkie podziękowanie organizatorom za zaproszenie tak miłego prelegenta i dobry poczęstunek zaserwowany gościom ,a JE Pani Ambasador za dobry wykład i wyważone odpowiedzi na zadane pytania.
Klub Berlin – Brandenburg (Niemcy)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress