Tekst alternatywny

Berlin – Brandenburg (Niemcy): Uroczystości obchodów 95.lecia powołania ZPwN spod znaku Rodła

W dniach 25-27 sierpnia 2017 roku w Szczecinie,Wolinie,Dargobądzu ( teren byłej II dzielnicy Związku Polaków w Niemczech) odbyły się uroczystości obchodów 95.lecia założenia ZPwN,tej najstarszej i najbardziej zasłużonej dla Polski i Polaków na terenie Niemiec organizacji.

Powitaniem zgromadzonych przed pomnikiem  poświęconym „Ludziom Spod Znaku Rodła” w centrum Szczecina  prezes Klubu Rodło Szczecin-Dargobądz pan Leszek Prieff rozpoczął uroczystości.Następnie głos zabrał wicewojewoda województwa zachodniopomorskiego pan Marek Subocz,który podkreślił heroizm członków ZPwN w walce o godność i zachowanie tradycji diaspory polskiej w zbrodniczej  III Rzeszy.Następnie zgromadzeni odśpiewali Rotę zaintonowaną przez przewodniczącego Klubu GP Berlin-Brandenburg i zarazem prezesa Klubu Rodło Berlin-Brandenburg Józefa Galińskiego.

W uroczystościach pod pomnikiem-obeliskiem wzięli udział między innymi przedstawicielka ministra Spraw Wewnętrznych i Aministracji pani Wicedyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych Izabela Najda-Jędrzejewska,przedstawiciel MON pan generał Jacek Staśkiewicz, Straż Graniczną reprezentował pan pułkownik Maciej Andrzejewski a Komendę Wojewódzką Policji reprezentował pan Inspektor Jacek Cegieła.Przybyli licznie mieszkańcy Szczecina i przestawiciele Klubu Rodło Berlin-Brandenburg i Ziemi Babimojskiej z panem prezesem Stanisławem Fabisiem.Po uroczystym złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje przed obeliskiem ,zgromadzeni  udali się do Katedry pw.św. Jakuba na uroczystą Mszę św. celebrowaną w intecji wszystkich działaczy i sympatyków Rodła.Eucharystię sprawował jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Prof. Henryk Wejmam wspólnie ze swoim bratem Księdzem Prof.Grzegorzem i Proboszczem Księdzem Prałatem Dariuszem Knapikiem.Przejmującą homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk. Po uroczystej Mszy św. zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie w prezbiterium katedry, poświęconą śp.Księdzu dr Bolesławowi Domańskiemu,wieloletniemu prezesowi Związku Polaków w Niemczech.Następnie zaproszeni goście udali się do motelu „Sorrento”położonym na 10hektarowej działce w Dargobądzu,ślicznej miejscowości położonej około 90km od Szczecina,blisko morza ; gdzie przy smacznym poczęstunku , muzyce i śpiewie , biesiadowali do późnych godzin nocnych. Drugi dzień obchodów rozpoczął się dla gości ,uczestników obchodów wspólnym śniadaniem a następnie zaproszeni  udali się na  Mszę św. odprawioną przez Księdza Kanonika Leszka Koniecznego w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Wolinie , za wszystkich działaczy i sympatyków Rodła.Po uroczystej Eucharystii goście udali się na koncert pieśni patriotycznych i biesiadowanie przy wyśmienitym grillu  przed motelem „Sorrento” w Dargobądzu. Mszą św. dziękczynną w katedrze pw.św. Jakuba w Szczecinie w dniu 27.sierpnia 2017 roku  zakończono uroczyste obchody 95.lecia powołania  Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła.

http://szczecin.tvp.pl/33745925/swieto-zwiazku-polakow-w-niemczech-spod-znaku-rodla

Klub Gazety Polskiej Berlin – Brandenburg (Niemcy)

BerlinB_2017_08_27

BerlinB_2017_08_27_3 BerlinB_2017_08_27_2

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress