Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: Prezentacja i spotkania w fundacji Konrada Adenauera

Klubowicze GP B-B wzięli udział w dwóch bardzo interesujących wydarzeniach zorganizowanych w fundacji Konrada Adenauera w Berlinie. Pierwsze dotyczyło prezentacji amerykańskiego  filmu dokumentalnego w dniu 28.01.19 , reżyserem filmu jest pani Hava Kohav Beller. Film został zrealizowany w 1991 i przedstawia kształtowanie się oporu w III Rzeszy przeciwko reżimowi hitlerowskiemu w latach 1933-1944; między innymi cywilny opór  tajnej, studenckiej organizacji antyhitlerowskiej Biała Róża, rodzeństwa Hansa i Sophie Scholl, Willy Graf, Christoph Probst i Alexander Schmorell oraz spisek wojskowy w tym zamach na Hitlera w Wilczym Szańcu grafa von Stauffenberga z 20 lipca 1944 roku.Ukazany w filmie jest ogromny materiał archiwalny z okresu władzy nazistowskiej  i wypowiedzi wielu świadków po II wojnie światowej. Po prezentacji filmu odbyła się ożywiona dyskusja z zaproszonymi gośćmi i publicznością. Klubowicze GP musieli  zripostować  jednego z uczestników dyskusji, który obraźliwie atakował przedwojenny rząd Polski jako,dyktatorski, reżimowy i  agresywny wobec III Rzeszy. Także organizatorzy byli zaskoczeni zachowaniem tej osoby i wsparli klubowiczów GPB-B w ich słusznym proteście.
W dniu 31.01.2019 roku odbyła się interesująca dyskusja młodych polityków niemieckich zaangażowanych w kształtowaniu polityki zagranicznej Niemiec.  Odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel  dotyczył przyszłej roli  Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ  w latach 2019/2020. Dyskutowano o możliwym  zaangażowaniu i odpowiedzialności Niemiec w kształtowaniu stosunków międzynarodowych, a w szczególności w rozwiązywaniu różnorodnych konfliktów na świecie. Drugi panel dotyczył polityki Niemiec wobec Turcji w czasie konserwatywnych rządów pana prezydenta Erdogana, po nieudanym puczu wojskowym w 2016 roku.

Tak prelegenci jak i zadający pytania z publiczności wykazywali wiele obaw wobec obecnego prezydenta Turcji, jego „dyktatorskich zapędów”. Szkoda, że nie zaproszono do dyskusji o stosunkach obu krajów przedstawicieli z ambasady Turcji w Berlinie lub  rządu Turcji.

KGPB-B

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress