Tekst alternatywny

Berlin-Brandenburg: Ukraińskie emigrantki w Polsce

W berlińskiej kawiarni została w dniu 24.08.18. otwarta wystawa fotograficzna o ukraińskiej emigracji kobiet do Polski .W tym roku około dwa miliony ukraińskich emigrantek,będzie pracowało w Polsce.Jak podkreślają organizatorzy wystawy ,głównymi przyczynami emigracji kobiet z Ukrainy, jest bieda,korupcja,kryzys gospodarczy oraz wojna w Donbasie .Projektodawcy ekspozycji to studenci uniwersytetu berlińskiego ,którzy na ścianach lokalu umieścili zdjęcia z opisami pt.” Codzienność na obczyźnie.Ukraińskie emigrantki w Polsce”. Organizatorzy odwiedzili trzy miasta w Polsce,Słubice,Warszawę i Opole gdzie pracują Ukrainki w różnych zawodach i wykonali fotografie w czasie ich pobytu zagranicą .Wiele emigrantek jest zadowolone,że znalazły dobrą pracę w Polsce,nieźle zarabiają i nawet niektóre robią karierę.Przykre jest tylko to,że już na wstępie organizatorzy niezbyt pochlebnie wyrażali się o rządzie PiS,jakoby był nieprzychylny emigracji z Ukrainy,co jest oczywiście mijaniem się z prawdą.Takie wypowiedzi spotkały się z natychmiastową reakcją członka Klubu GPB-B.Także w rozmowach kuluarowych dyskutowano o problemach związanych z emigrantami.
W otwarciu wystawy uczestniczyła pani Wiera Sawczenko,siostra Nadji Sawczenko,która obecnie przebywa w ukraińskim więzieniu.To bardzo przykre,że więzi się osobę,która walczyła z rosyjskim agresorem o wolną i niepodległą Ukrainę,została porwana przez terrorystów i przeszło dwa lata była więziona przez zbirów Putina.Obecnie pani Nadja podejrzewana jest o organizację ataku terrorystycznego na budynek Rady Najwyższej Ukrainy oraz planowanie zamachu stanu. Według oskarżycieli była wojskowa planowała otworzyć ogień i rzucać granatami w parlamencie. Pani Sawczenko zdecydowanie zaprzecza tym zarzutom, wręcz je wyśmiewa przynosząc do budynku owoce granatu.
Jak oświadczyła jej siostra Wiera,cyt:”kłopoty Nadii zaczęły się po oddaniu hołdu wspólnie z panem prezydentem Poroszenko 8.07.2016 roku polskim ofiarom pomordowanym na Wołyniu przod pomnikiem rzezi wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu”. W poniedziałek 27.08.18 ma się rozpocząć proces Nadji Sawczenko.
Organizatorzy zaprosili panią Katję,świetną kucharkę,która częstowała swoimi wyrobami zaproszonych gości.Należy wspomnieć o darmowej polskiej wódce,serwowanej przez organizatorów gościom,mającej zapewne kojarzyć się z alkoholizmem Polaków?

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress