Tekst alternatywny

Berlin Brandenburg: Uroczystości żałobne w Berlinie i Gardelegen

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg, Klub Rodła Berlin-Brandenburg i Parafia Ukraińska zamówiły Mszę świętą. Msza św. była celebrowana o godzinie 10:00, w dniu 28. czerwca 2020 roku w Parafii pw. św. Mikołaja, Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego przy niemieckiej rzymskokatolickiej wspólnocie parafialnej św. Jana Ewangelisty w Berlinie, przez ks. proboszcza Sergiya Dankiva. Czcigodny Ksiądz Proboszcz Sergiy wygłosił wzruszające kazanie i podziękował organizatorom uroczystości. We Mszy św. uczestniczyli oprócz parafian i członków Klubu Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg oraz Rodło B-B, pani przedstawiciel dyplomatyczny Ukrainy dr Iryna Tybinka przybyła specjalnie na tę okazję delegacja z Polski, z Klubu Rodło Ziemi Babimojskiej z panem prezesem Stanisławem Fabisiem.
Ksiądz Proboszcz Dankiv poświęcił dwa piękne wieńce, które leżały przed banerem ukazującym ludobójstwo Niemców -nazistów w Gardelegen. Po Mszy św. uczestnicy Eucharystii spotkali się przy kawie , herbacie i napojach chłodzących oraz smacznym cieście, owocach, w salce parafialnej. Następnie udali się w podróż autami na cmentarz w Gardelegen . Modlitwie przed pomnikiem na cmentarzu w Gardelegen przewodził ks. Proboszcz Dankiv. Przed modlitwą zapalono znicze w barwach Ukrainy i Polski a po modlitwie złożono wieńce przy pomniku upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Następnie uczestnicy przeszli na miejsce zbrodni czyli tam gdzie dawniej stała stodoła a obecnie jest mur pamięci zbudowany z pozostałości po ścianach stodoły i modlili się za ofiary ludobójstwa niemieckiego-hitlerowskiego. Zostało otwarte nowo wybudowane Muzeum Pamięci. Polakom i Ukraińcom nie są za bardzo znane tamte fakty.
Niezwykle dramatyczny opis tamtych wydarzeń w Gardelegen dał Melchior Wańkowicz, który długo zbierał materiały do swojego felietonu i solidność jego pióra może być gwarantem prawdziwości świadectwa o tym co się strasznego w Gardelegen wówczas wydarzyło.

Klub Gazety Polskiej Berlin-Brandenburg

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress