Tekst alternatywny

Berlin13-15.02.17-z cyklu rozmowy o przyszłości Europy-Estonia.

Na zaproszenie BVMW (Bundesverband mittelständische Wirtschaft,Unternehmerverband Deutschland e.V.) przybyła do Berlina  i wygłosiła bardzo interesujący referat o przedsiębiorczości , firmach estońskich, Europie dla zaproszonych gości w ogromnej sali hotelu Maritim , Pani Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Ciekawy także był elaborat pana Mario Ohovena prezesa BVMW o popieraniu rozwoju średnich i małych przedsiębiorstw przez kolejne  rządy RFN. Warto podkreślić, że z pierwszą oficjalną wizytą udał się  Pan Prezydent Andrzej Duda właśnie  do Estonii. Była to ze wszech miar udana wizyta polskiego Prezydenta, napewno zauważona przez polityków z RFN. Estonia ten mały kraj należący do EU i NATO jest w czołówce krajów w branży  digitalno- programistycznej czyli wysokich technologii, czym budzi podziw i uznanie kół gospodarczych i politycznych RFN.

 „Radykalne reformy, które zaczęły się w 1992 r., zmieniły Estonię nie do poznania.

W rezultacie tych niesamowitych przemian, Estonia doświadczyła najszybszego wzrostu gospodarczego w Europie w ciągu kilku minionych lat. Od czasu rozpoczęcia estońskich reform, wzrost gospodarczy rósł średnio o 6 procent rocznie. Tempo wzrostu wyniosło blisko 11 procent w 2005 r. i prawie 12 procent w pierwszej połowie 2006 r. W rezultacie tego Estonia osiąga średni europejski standard życia szybciej niż ktokolwiek oczekiwał.

Zgodnie z prawie wszystkimi normami jest najbardziej konkurencyjną gospodarką spośród członków UE. Dziesięć lat temu Estonia była wyraźnie w tyle za większością państw Europy Środkowo-Wschodniej, ale szybko je przegoniła i osiąga standard życia Starej Europy. Te zmiany pozwoliły Estonii przygotować się do nowych wyzwań XXI wieku. Naród Estonii zrobił wielki krok w stronę nowych technologii i jest liderem w e-administracji. Podczas posiedzeń rządu członkowie gabinetu używają tylko komputerów. Obecnie Estonia wyprzedza wiele krajów UE pod względem korzystania z Internetu. Estończycy wykonują dużą część swoich przelewów bankowych właśnie tą metodą. Deklaracje podatkowe mogą zostać wysłane do urzędu skarbowego elektronicznie — postąpiło tak ponad 70 procent Estończyków w 2006 r. Wypełnienie formularza podatkowego zajmuje około pięciu minut.

E-administracja może być bardzo efektywnym narzędziem w stworzeniu niewielkiego i otwartego rządu. Wykorzystanie przez rząd Internetu stworzyło z kolei sprzyjające warunki dla nowych przedsiębiorstw branży wysokich technologii. Estonia stała się kolebką tego typu przedsiębiorstw. Najbardziej znanym estońskim wynalazkiem jest system komunikacji elektronicznej Skype, który został uznany za najbardziej wpływową markę na świecie w 2006 r. To jasne, że mamy jeszcze wiele do zrobienia. Estonia musi zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, ale tak naprawdę to zależy od samych Estończyków. Najtrudniejsze lata mamy za sobą.

Patrząc wstecz na estońską drogę od nędzy do dobrobytu, mogę powiedzieć, bazując na własnym doświadczeniu, że zadaniem premiera nie jest bycie popularnym, ale budowa działającej koalicji, posiadanie jasnego programu działania i odwagi do podejmowania decyzji.”

Źródlo: http://mises.pl/blog/2014/10/29/laar-estonski-cud-gospodarczy/

 

Także Ekcelencja Pan Ambasador Estonii dr Mart Laanemäe  w przemówieniu jak i w dyskusji z uczestnikami konferencji w fundacji Konrada Adenauera podkreślał  ogromną wagę rozwoju tej ważnej dziedziny gospodarki jaką jest  branża wysokich technologii. Poruszone zostały także inne ważne tematy jak budowa infrastruktury komunikacyjnejw EU, zagrożenia militarne ze strony Rosji,problemy handlowe z Rosją, podwójne obywatelstwo oraz mniejszość rosyjska w Estonii.

Klub GP Berlin-Brandenburg

BerlinB_2017_02_13_1 BerlinB_2017_02_13_3 BerlinB_2017_02_13_4 BerlinB_2017_02_13_5 BerlinB_2017_02_13_8

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress