Tekst alternatywny

Bez wolności nie ma Polski


Wróg Ludu
Bez wolności nie ma Polski

Jeszcze przed inwazją na Ukrainę pytali mnie znajomi Ukraińcy, w czym w moim mniemaniu nasze narody są podobne, a co różni je w naszych oczach od Rosjan. Mam na ten temat od lat bardzo wyrobione zdanie: Polacy mają często problem z rozróżnieniem języka rosyjskiego i ukraińskiego. Obrządki religijne na Ukrainie też zazwyczaj wydają nam się bardziej podobne do rosyjskich niż polskich. Jest jednak pewna sprawa, która stała się krytyczna dla oceny tych trzech narodów: wolność. Ukrainiec jest wtedy Ukraińcem, a Polak Polakiem, gdy są wolni. Rosjanie niestety przez setki lat nauczyli się żyć bez wolności.

Jest to sprawa dla mnie najistotniejsza. Nigdy nie potrzebowałem liberalnych nowinek, by wolność postawić w centrum swojego publicznego i dziennikarskiego zaangażowania. Z podejścia do wolności  podświadomie i świadomie oceniam polityków. Dlatego spokojnie znoszę niesprawiedliwe, a często chamskie ataki pod moim adresem.  Staram się nie wytaczać procesów za publiczne wypowiedzi, o ile nie zobowiązuje mnie do tego sprawowana funkcja. Od lat zwracam uwagę  na niedobre  zapisy i jeszcze gorsze orzecznictwo w polskim prawie, bardzo ograniczające możliwość do swobodnej wypowiedzi. Zupełnie dobrze znoszę w swoich programach nawet najbardziej oryginalne poglądy, o ile ich treścią nie jest odebranie prawa do głosu innym. Ale  dokładnie tego samego oczekuję od świata politycznego, który słabo rozumie, że wolność debaty jest tak samo cenna jak niskie podatki czy  świadczenia socjalne. Zagrożeń dla tej wolności zawsze było wiele, ale dzisiaj odżywają najgorsze upiory. Reaktywował się holding z części  świata politycznego i mediów, który chce Polskę cofnąć do czasów komunizmu. Na jego czele stoi Donald Tusk i wspierający go TVN. Zarówno lider PO, jak i sprzyjająca temu proniemieckiemu, a jeszcze niedawno prorosyjskiemu politykowi stacja, chcą wprowadzić najostrzejszą cenzurę, która uniemożliwi nie tylko ich krytykę, lecz także odpowiedź na najbardziej bezczelne kłamstwa. TVN wykorzystując  lukę w polskim prawie, chce Telewizji Polskiej i portalowi Niezależna.pl, a także ich redaktorom naczelnym, zabronić przez rok rzetelnej  oceny tej stacji. Wykorzystuje do tego całkowicie sprzeczny z polską konstytucją zapis o zabezpieczeniu powództwa. Chodzi o to, że cenzurę  można wprowadzić nawet bez wysłuchania strony na zasadzie widzimisię sędziego. To, że taki przepis istnieje, a w każdym razie tak może być  wykorzystywany, jest winą całej klasy politycznej. Ale fakt, że sięgnęła po niego telewizja, której właścicielem jest amerykańska korporacja,  powinien być powodem do wstydu również dla naszych przyjaciół za oceanem. W 2007 roku, tuż po przejęciu władzy przez PO, w czasie  procesu z TVN, mnie i mojej zastępczyni Kasi Gójskiej omal nie wsadzono do aresztu. Ujawniliśmy wtedy ich związki z komunistycznymi, wojskowymi służbami. Dzisiaj TVN solidarnie z Donaldem Tuskiem znowu chce nam, a także cytującym mnie dziennikarzom TVP, zamknąć  usta. Panicznie boją się prawdy: Tusk o swoich związkach z Rosją, a TVN nie chce, by mu przypominać, jak chronił tu rosyjskie aktywa.  Jeszcze bardziej boją się ujawnienia ich kłamstw i manipulacji, szczególnie w sprawie tragedii smoleńskiej.

Szanowni Państwo, stanęliśmy na  rozdrożu polskiej demokracji. Jeżeli wygra cenzura, wybory staną się fikcją. Każdy z nas może temu przeciwdziałać. W naszych mediach drukujemy protest przeciwko przywracaniu cenzury w Polsce, w wersji polskiej (w tym numerze „GP” na stronie 40) i angielskiej (dostępnej na portalu Niezależna.pl). Rozsyłajmy go na cały świat. Szczególnie do ambasady USA, właściciela TVN Discovery, organizacji broniących praw człowieka i reklamodawców tej stacji. Trzeba stworzyć szeroki ruch protestu, który uniemożliwi wprowadzenie w Polsce jawnej cenzury.  Zachęcajmy do tej akcji przyjaciół i znajomych. Podawajmy ważne adresy w internecie.

Bez wolności Polski nie będzie. Nie  wystarczy o niej mówić, dzisiaj przyszedł czas walki.

Tomasz Sakiewicz

albicla.com/TomaszSakiewicz
źródło: Gazeta Polska | www.gazetapolska.pl

Logo Gazeta Polska GP small


poziom

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress