Tekst alternatywny

BIAŁYSTOK II | Wspomnienie bohaterów naszej Ojczyzny i obrońców wolności Białegostoku


Dzień Wszystkich Świętych i dni Zaduszkowe  były okazją dla klubowiczów  w Białymstoku  do  zapalania  zniczy  pamięci  również przy pomnikach i tablicach legendarnych  bohaterów naszej Ojczyzny  i obrońców wolności Białegostoku.

Był też  wieczór pamięci,  slowno-muzyczny  pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w czwartek 10 listopada z udziałem zebranych  białostoczan.

Wraz z kilkoma organizacjami patriotycznymi  w ramach integracji prawicowych organizacji,  również  Klub Gazety Polskiej Białystok 2   był zaproszony przez Prezesa  Młodzieży  Wszechpolskiej Bartka Szolca do  wspólnego  śpiewania pieśni patriotycznych, apelu pamięci bohaterów – postaci związanych życiowo z Białymstokiem,  które przyczyniły się do odzyskania niepodległości Białegostoku. Przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego były również  złożone  wieniec,  kwiaty i zapalone znicze.  Był również przypominany zarys historii wojennej 42 pułku Piechoty.

Mamy w Białymstoku swego sobowtóra marszałka Piłsudskiego,  który w płomiennej mowie dał nam nakaz pilnowania Ojczyzny. Była modlitwa za Ojczyznę.

A czym jest  Niepodległość w pięknej metaforze opowiedział na końcu uroczystości pan Rajmund Klonowski z Wilna,  litewski dziennikarz  – polskiej narodowości – honorowy Prezes Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej.

W  pięknej metaforze  powiedział p  Rajmund, że człowiek który się rodzi wciąga pierwszy dech powietrza w płuca i nie przestaje oddychać aż do śmierci.  Tak samo niepodległość ; to nie jest tylko moment jej ogłoszenia, a proces, który trwa przez całą historię do końca, albo końca Niepodległości.  I powiedział p. Rajmund, że  w naszym narodowym doświadczeniu już takie końce Niepodległości przeżywaliśmy, kiedy zapominaliśmy o oddychaniu i … tonęliśmy.  I nie przypadkowo tonęliśmy za sprawą tych samych czynników.

Mówił o zrealizowaniu się jednego z marzeń marszałka Józefa Piłsudskiego, który reanimował w 1918 roku Polskę i przywrócił ją do życia i  uruchomił lawinę,  która doprowadziła do odrodzenia Polski i wychowała w tej odradzającej się Polsce jedno  z najlepszych pokoleń w  historii ludzkości. Nie tylko naszego narodu.  Jednymi z nich byli Krzysztof Kamil Baczyński i Witold Pilecki.  I powiedział też  dlaczego część naszych marzeń nie mogła być spełniona do dzisiaj. Nazwał ten czynnik po imieniu: To  imperialna Rosja. Mówił o tym,  że wolność, niepodległość to nasz  zbiorowy obowiązek i nie możemy o nim zapominać. Tak jak musimy oddychać całe życie,  tak też tymi wartościami się kierować i nie zbaczać z tej drogi. Powiedział też p. Rajmund Klonowski  o tym, że polskość zawsze miała charakter cywilizacyjny i misyjny. I wspomniał w tym miejscu o innym  mieszkańcu  diecezji wileńskiej  – naszym wieszczu  –  Adamie  Mickiewiczu,  Jego idolu, który  przestrzegał:  „kto nie wyjdzie z domu swego,  aby zło znaleźć i z oblicza świata wyprzeć  –  do tego zło przyjdzie i stanie na progu jego”.

Moja  refleksja  po wysłuchaniu:  Dobrze, że mamy  walczącego na czele rządu   jak lew  naszego premiera Mateusza  Morawieckiego,  którzy  zło tropią i przeciwdziałają.  I wspomagajmy naszych rządzących, bo takiego rządu jak  pamięcią sięgam –  nie mieliśmy nigdy. I pamiętać musimy, że 123 lata walczyli nasi przodkowie o odzyskanie Niepodległości i  zjednoczenie nas Polaków w wolnej Polsce po tym jak za pieniądze carycy  Katarzyny, Targowica sprzedała Polskę. I pamiętać mamy, aby dzisiejszej targowicy w Polsce (zwłaszcza tej z Europarlamentu  – zwanej opozycją)  nie pozwolić   odebrać nam wolności na wielu frontach obecnej wojny hybrydowej. Nasze pokolenie powojenne ma i musi przypominać ciągle o dwóch innych marzeniach Józefa Piłsudskiego.  Marzył on o zjednoczeniu Rzeczpospolitej, o zjednoczeniu Narodów,  które na dawnych terenach Rzeczypospolitej wyrosły.  Marzenie też miał  o  Europie bez wojen.  I dlatego nie dopuszczajmy,  aby zło przyszło na nasz próg.  Powstrzymajmy je tam gdzie może jeszcze być powstrzymane dzisiaj nie dając mu doczekać jutra.

Krzysztof Nowakowski – przewodniczący KGP Białystok 2