Tekst alternatywny

Białystok – wykład Krzysztofa Karonia pt.: Historia marksizmu czyli kto niszczy naszą cywilizację?, 17 listopada

Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej
oraz Białostocki Klub „Gazety Polskiej”
mają przyjemność zaprosić Państwa na kolejne spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Filmowego „W dobrym TONie”

Tym razem będzie to
wykład Krzysztofa Karonia
Historia marksizmu czyli kto niszczy naszą cywilizację?

Spotkanie odbędzie się w piątek
17 listopada g.17.00
w Kinie TON na Rynku Kościuszki
Wstęp wolny!

Opis wydarzenia:

Rozpad ZSRR w 1991 roku stał się w powszechnym mniemaniu datą przegonienia widma wiszącego nad Europą i światem – widma komunizmu. Entuzjastycznie nastawione państwa byłego bloku komunistycznego zostały przyjęte z otwartymi ramionami przez zachodni świat, ukształtowany politycznie przez liberalną demokrację i ekonomicznie przez kapitalizm oraz ich kulturową agendę szeroko rozumianej wolności osobistej. Świat twierdzący, że ma dużo lepszą receptę życia społecznego. Radośnie wieszczono koniec historii i okres wiecznego pokoju i szczęśliwego życia pełnego nieskrępowanej konsumpcji.
W trakcie trzech dekad życia w tym zglobalizowanym, unipolarnym świecie, co rusz zaczęły dziać się wydarzenia, które wyraźnie miarkują optymizm początku lat 90. W 2007 roku światem wstrząsnął silny kryzys ekonomiczny. Obecnie Europa mierzy się z poważnym problemem zderzenia cywilizacji, czyli kryzysem migracyjnym.
System demokracji liberalnej zdaje się przeżywać strukturalny kryzys, czego najlepszym przykładem jest ostatnia próba odłączenia od Hiszpanii narodowego państwa Katalonii. Na płaszczyźnie społecznej wzrastają wskaźniki rozwodów, samobójstw, aborcji. Czy istnieje jakiś wspólny mianownik wszystkich tych zdarzeń? Czy system, który w 1991 roku pogrzebał mocarstwo zbudowane na ideałach Karola Marksa również zmierza ku historycznemu zapomnieniu?
Ta opowieść zawiera ciekawy wątek. Historię idei marksistowskiej, która rozwijała się i mutowała niezależnie poza blokiem państw socjalistycznych. Idei, która stopniowo pochłonęła kulturę państw zachodnich w nieuświadomionej lub cynicznie zaprogramowanej pogoni za budową komunizmu dużo skuteczniejszymi i bardziej wyrafinowanymi metodami. Idei zuchwałej, lecz posiadającej błąd konstrukcyjny, w rezultacie którego pożera wszystko na swojej drodze.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://web.facebook.com/events/509544112742809/

Bialytok kkaron2017

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress