Tekst alternatywny

Borewicz, Sławomir Borewicz

Takie tam… deliberacje

Borewicz, Sławomir Borewicz

Od paru tygodni TVP1 przypomina nam serial pt. „07 zgłoś się”, realizowany (z przerwami) w latach 1976 – 1987. Tytułowy „07”, porucznik Milicji Obywatelskiej Sławomir Borewicz ze Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, był milicjantem wyjątkowym, jakiego jeszcze Polacy nie widzieli. Bohater kreowany na ówczesnego James’a Bonda, dzielnie walczył zarówno z seryjnymi mordercami, przemytnikami złota, jak i handlarzami narkotyków. Przypominał Clinta Eastwooda, był męski jak Philip Marlowe, a na ścianie w swoim pokoju miał plakat Kojaka. Takiego bohatera peerelowska kultura jeszcze nie wykreowała. Palił marlboro, używał Old Spice’a (zapach ówczesnych polskich playboyów, a w Nowym Yorku kojarzony z zapachem mieszkańców Bronx’u), chodził w dżinsach i w koszulkach Pumy, mówił po angielsku, był niewierzący, ale oczywiście ochrzczony, rozwiedziony, ale oczywiście wziął ślub kościelny, bez problemu jeździł do Londynu, bez problemu podrywał każdą panienkę jaka wpadła mu w oko. Pozwalał sobie na żarty skierowane do swojego przełożonego: np. „ major Wołczyk (wychodząc z gabinetu) – Otwórzcie okno. Zdaje się, że orłów nie ma, żaden nie wyleci. Borewicz: – A pan major tak drzwiami?”. Wypisz, wymaluj polski James Bond.

Po co to wszystko było, dlaczego akurat wtedy nakręcono pierwsze odcinki „07 zgłoś się”?

W odpowiedzi zacytuję nieznanego mi blogera komentującego serial: „Farmazony pieprzycie. Waszym zadaniem było „ocieplić” zbrodniczy wizerunek tamtego MSW. I Wam się to towarzyszu, w jakimś stopniu, udało. Ale nie dorabiajcie do tego ideologii.”

No właśnie, chodziło przecież o coś więcej. Po Czerwcu 1976 roku należało ocieplić wizerunek milicji i dorobić do tego ideologię. No i ocieplono.

Jak parszywy był ów rok 1976, to wszystkim Państwu pozwolę sobie przypomnieć; to jest mój osobisty wybór wydarzeń z tego roku i za ten wybór odpowiadam:

– 6 lutego – wydano rozporządzenie o możliwości zakładania tzw. „firm polonijnych”.

– 10 lutego – Sejm przyjął, przy jednym głosie wstrzymującym się (Stanisław Stomma), poprawki do konstytucji PRL. Wprowadzono zapis o przewodniej roli w państwie PZPR i jego sojuszu z ZSRR.

– 12 lutego – list Konferencji Episkopatu Polski na ręce Henryka Jabłońskiego w sprawie ustawy o zmianie Konstytucji: „zmiany nie mogą jedynie zawierać faktów, które nie zawsze były zgodne z interesem i aprobatą całego Narodu”.

– 22 lutego – przy Komendzie Stołecznej Milicji Obywatelskiej utworzono pierwszy w kraju oddział antyterrorystyczny.

– 8 kwietnia – Jerzy Pawłowski, mistrz olimpijski w szabli, został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za szpiegostwo.

– 22 czerwca – sekretarz skarbu USA, William E. Simon, stwierdził, że udzielanie kredytów jest wyrazem poparcia dla współpracy ekonomicznej z PRL.

– 24 czerwca – sejm uchwalił podwyżkę cen m.in.: mięsa o 69%, drobiu o 30%, masła, serów o 50%, cukru o 100%.

– 25 czerwca – wybuchły strajki w Radomiu, Ursusie i Płocku.

– 17 lipca – pierwszy proces „ursuski” w Sądzie Najwyższym przy drzwiach zamkniętych. Nieformalne zawiązanie KOR.

– 20 lipca – wyroki w procesie „ursuskim” od 3 do 5 lat i w procesie „radomskim” od 3 do 10 lat.

– 16 sierpnia – wprowadzono reglamentację cukru.

– 9 września – apel biskupów do władz, aby zaniechano wszelkich represji wobec robotników i do społeczeństwa, aby przyczyniało się do poprawy trudnej sytuacji ekonomicznej kraju.

– 12 września – zapowiedź słabych plonów podczas centralnych dożynek w Płocku.

– 23 września – powstał Komitet Obrony Robotników (KOR).

– 13 listopada – wyemitowano recital szwedzkiego zespołu ABBA, który był pierwszym tej rangi wydarzeniem w polskiej telewizji.

– 25 listopada – Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu 07 zgłoś się.

– 28 listopada – apel 28 profesorów do Sejmu w sprawie zbadania przebiegu strajków i metod represji wobec robotników i członków KOR.

– 1 grudnia – plenum KC PZPR; podstawowe zadanie: poprawa zaopatrzenia rynku przez zwiększenie produkcji, import zbóż, pasz, mięsa i tłuszczów za 1,5 mld dolarów i dostawy 1 mln ton zbóż z ZSRR.

– 2 grudnia – Sejm zwiększył liczbę wicepremierów do 10.

– 7 grudnia – Polska otrzymała z RFN kredyt długoletni w wysokości 650 mln marek.

– 30 grudnia – w hucie „Katowice” oddano do eksploatacji wielki piec nr 1.

Ryszard Kapuściński

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress