Tekst alternatywny

Brzozów: 1 marca 2020 r. w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Starej Wsi uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych.

Organizatorami uroczystości byli: Rektor Kolegium Ojców Jezuitów, Przewodniczący Rady Powiatu Brzozowskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Brzozów, Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Brzozowie, Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych.
Oprawę i asystę wojskową zapewnili żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli posłowie na Sejm RP – Adam Śnieżek i Piotr Babinetz. W obchodach wzięli udział m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, organizacji pozarządowych, służb mundurowych, strzelcy z jednostki Strzeleckiej 2222 RP w Brzozowie, poczty sztandarowe, młodzież, mieszkańcy Starej Wsi i powiatu. Od wprowadzenia kompani honorowej, pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęła się Msza Święta w bazylice Wniebowzięcia NMP. Modlitwie w intencji Żołnierzy Niezłomnych przewodniczył o. Wiesław Faron SJ – rektor Kolegium Ojców Jezuitów. Homilię wygłosił ks. Piotr Sobolak – wikariusz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie. Po obrzędzie Komunii Świętej odczytano listy Andrzeja Dudy, prezydenta RP i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej skierowane do organizatorów i uczestników obchodów. List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odczytał Adam Śnieżek, poseł na Sejm RP. Dalsza część uroczystości odbyła się na dziedzińcu przed bazyliką. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Brzozowski – Zdzisław Szmyd. Następnie kpt. inż. Jan Jastrzębski – Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych, odczytał Apel Pamięci, po czym oddano trzykrotnie Salwę Honorową, po której zostało odegrane “Hasło Wojska Polskiego” oparte na motywach “Marsza obozowego” – “Bracia do bitwy nadszedł czas” Karola Kurpińskiego. Przy dźwiękach tremolo zebrane delegacje złożyły wiązanki biało-czerwonych kwiatów przed tablicą upamiętniającą Ignacego Bielawskiego, który znany był pod pseudonimem “Mnich”. Należał do Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. Zginął w wieku 22-lat na skutek śmiertelnego postrzelenia przez patrol milicyjno-ubecki. Do dziś miejsce jego pochówku nie jest znane. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.
Po złożeniu kwiatów został wykonany wojskowy sygnał “Śpij kolego”. Uroczystość zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pt. “Marsz Pierwszej Brygady” przez orkiestrę dętą z Brzozowa.

Klub Gazety Polskiej Brzozów

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress