Tekst alternatywny

Bydgoski Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów (wideo)

Jak każdego 13 miesiąca, nieprzerwanie od 1982r w kościele OO. Jezuitów odbyła się Msza Św. W intencji Ojczyznę. Niezwykle wyrazistą odważną homilie wygłosił kapelan Solidarności ojciec Mieczysław Łusiak: Zmusza się ludzi do wyznawania jedynie słusznych poglądów i są to poglądy władzy. Nie ma wolnych mediów, poza tymi, które powstały z inicjatywy społecznej. A bez wolnych mediów, nie ma wolnej Polski. Tracimy wolność. Chcemy dziś powiedzieć: dość!(…)Polski przemysł nie ma wsparcia swego państwa. Rozmyślnie i z zimną krwią jest niszczony przez rządzących ; młodzi Polacy, zmuszani są do emigracji zarobkowej. Nie waham się tych, którzy to czynią nazwać zdrajcami! Wśród zdrajców Ojczyzny i własnych przekonań kapelan wymienił mieszkającą w Bydgoszczy aktualną minister spraw wewnętrznych – Teresę Piotrowską. „Wielu z nas ją jeszcze pamięta jako katechetkę, a teraz głosowała wbrew stanowisku Episkopatu za przyjęciem wiadomej konwencji. Co się stało, że ludzie, którzy wszystko zawdzięczają Ojczyźnie, zdradzili ją? pytał duchowny. – Zapomnieli o Ojczyźnie. Wydaje się im, że wszystko zawdzięczają sobie. Dlatego zdradzili Polskę.”Duchowny kończąc kazanie przypomniał słowa błogosławionego Jerzego Popiełuszki: „Żyć należy w zgodzie z własnym sumieniem”.Homilia wielokrotnie przerywana była oklaskam.

Po Eucharystii zgromadzenie przy słowach roty, wyruszyli na ulice miasta. Skandowali też hasła: Uczciwe wybory, nie jak do tej pory; Chcemy głosować a nie statystować; Każdy to wie PKW liczy źle; Sprawa jest prosta, komisję szkoli Moskwa; GRU, szkoli PKW; Chcemy demokracji , a nie pajdokracji. Po 40 minutach marsz dotarł pod Urząd Wojewódzki, zgromadzeni odśpiewali hymn. Prowadzący manifestacje przewodniczący KGP Krystian Frelichowski zwrócił się do zebranych: Mimo późnej pory i zimna przyszliścietutaj. To znaczy , żelosyOjczyznyWambliskie, że niejesteście obojętni, nieskładacie broni. Walczycie o lepszą przyszłość. Dziękuję! Następnie głos zabrał Pełnomocnik Okręgowy PiS poseł Tomasz Latos : Wszyscy mamy w pamięci wyborysamorządowe, tą ogromną ilość nieważnych głosów, to wielodniowe ich liczenie. Docierało też szereg sygnałów o nieprawidłowościach, to musi niepokoić. To niej jest rzecz normalna, że w niektórych miejscach, w niektórych lokalach liczba głosów nieważnych wynosiła 1/3 i przechodzi się nad tym doporządku dziennego. Nikt się nad tym nie zastanawia, nikt tego nie kwestionuje. To nie jest rzecz normalna, że dziennikarzy , którzy próbują o tym pisać spotykają różne represje. Nie jest to normalne to, że obowiązuje często jedna prawda, prawda zgodna z linią, którą lansuje obecna władza. W związku z tym musimy się upominać o wolność mediów. Zadaniem numer jeden wnajbliższej przyszłości jest nie dopuścić do skandali wyborczych i oszustw.

Poseł Piotr Król zwrócił się do zebranych słowami: W Polsce wrze. Kolejne grupy społeczne i zawodowe protestują przeciwko polityce rządu. Są to już Ślązacy, rolnicy, a za chwilę będą to kolejarze i pocztowcy. Nie ma już takiej grupy społecznej, która by nie protestowała.Rząd lekceważy wszystkich.!Mam nadzieje, że już w maju będziemy mieli nowego prezydenta, że zostanie nim Andrzej Duda.

Do zebranych zwrócił się też Poseł Bartosz Kownacki;

 Te wybory były sfałszowane. A mimo to, myśmy te wybory wygrali. 

Następnie przemawiał prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL, „Przymierze” Jan RaczyckiPrzed 35 laty podjęliśmy walkę z systemem komunistycznym o wolną i niepodległą Ojczyznę, która zakończyła się połowicznym sukcesem . Z perspektywy czasu okazało się, że nasi przywódcy nas zdradzili, a Wałęsa cały naród puścił z torbami, zobaczcie nie ma przemysłu, nie ma niczego, chce się sprzedać lasy państwowe. Musimy iść na wybory i to naprawić!

W imieniu Stowarzyszenia Idee Solidarności 1980-89 mówiła Krystyna Sawicka, Polsko Ojczyzno moja, czy już zapomniałaś ile wycierpiałaś Polska to nie twoja droga wracaj do Boga, Józef Piłsudski powiedziałże naród, który traci pamięć nie jest już narodem, a jest tylko zlepkiem ludzi na danym terenie. Ale myślę, że my nie straciliśmy pamięci, a ci którzy ją stracili są godni pożałowania kto wybrał tych ludzi, którzy serwują nam taką rzeczywistość, którzy niszczą wszystko, zakłady pracy, stocznie, kopalnie, a w zamian co dają? Policję, która strzela do ludzi, Policję , która strzela do swoich braci, do Polaków. Historia kołem się toczy. Przeżywaliśmy to. Był stan wojenny i teraz co? Na nowo musimy walczyć o to co zaprzepaściliśmy. Myślę, że mimo w wszystko zwyciężymy tą walkę o wolność , godność i prawdę, bo nie ma innej drogi, bo któż jak Bóg. Zwyciężymy! Zebrani podchwycili ten okrzyk i skandowali: Zwyciężymy! Zwyciężymy!
Na zakończenie głos ponownie zabrał Krystian Frelichowski odniósł się do wyborów: – Rozpoczął się jakże ważny dla naszej ojczyzny rok. Rok, w którym możemy odwrócić za pomocą odpowiednio postawionego krzyżyka złą dolę naszego kraju. Sukces jest w zasięgu naszych rąk, ale sam się nie dokona. Wymaga zaangażowania każdego z nas. Idźmy więc między ludzi, zwłaszcza do tych, którzy przestali wierzyć, że jeszcze może się udać, przekonujmy, że ich obecność, zaangażowanie potrzebne jest Polsce. Idźmy także do tych, którym lepiej się powodzi, ostrzegając ich, słowami naszego narodowego wieszcza, że „kto nie wyjdzie z domu,aby zło znaleźć i z oblicza ziemi wygładzić, do tego zło samo przyjdzie i stanie przed obliczem jego.”

Zgromadzeni wystosowali też list do Pani Premier i Marszałka senatu, w którym czytamy m.in: „domagamy się zmian w ordynacji wyborczej, tak by procedura wyborcza była jasna i przejrzysta.

Ponadto przypominamy, że aby ludzie mogli dokonywać niezależnych decyzji, muszą mieć dostęp do wszelakich źródeł informacji. Dziennikarzy, którzy krytycznie ustosunkowują się o władzy, nie powinny spotykać żadnego rodzaju szykany”

W manifestacji uczestniczyli także vice burmistrz Kruszwicy Mikołaj Bogdanowicz, radni miejscy, powiatowi oraz sejmiku wojewódzkiego.

Całość prowadził lider Solidarnych2010 Maciej Różycki.

Fot. Adrianna Katarzyna Piekarska

film. Tomasz Jasiński

——————————-

W związku z nieścisłościami jakie pojawiają się w niektórych mediach informuję, że organizatorami Marszu w Obronie Demokracji i Wolnych mediów byli:

PiS – Poseł Tomasz Latos

Solidarni2010 – Maciej Różycki

Stowarzyszenie Idee Solidarności – Krystyna Sawicka, Elżbieta Szott

Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL – Jan Raczycki, Jan Perejczuk

Klub Gazety Polskiej – Krystian Frelichowski

———————————

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress