Tekst alternatywny

Bydgoszcz broni wiary i polskiej flagi

Bydgoszcz broni wiary i polskiej flagi.

(skandal w teatrze)

Dnia 30 września kilkanaście organizacji katolickich i prawicowych pod Teatrem Polskim w Bydgoszczy zwołały konferencje prasową by odnieść się do bezczeszczenia flagi polskiej i profanacji Chrystusa, która miał miejsce na scenie tego teatru. Bardzo emocjonalnie Rozpoczął przewodniczący KGP Krystian FrelichowskiZa kilkanaście kalendarze z takim orłem w koronie jak ten, który ma w klapie, a znalezionych przez SB u mnie w mieszkaniu jako dziewiętnastoletni chłopak zostałem, aresztowany na kilka miesięcy, mój dziadek w walczył w Powstaniu Wielkopolskim, bronił też ojczyzny już jako oficer w 1939r. Drugi dziadek mimo represji, mimo zabrania mojej będącej wówczas dzieckiem mamy do folwarku niemieckiego, nie ugiął się, nie podpisał volkslisty. Ale te cierpienia to niewiele w porównaniu z cierpieniem Polaków, którzy trafili do obozów i łagrów. Za obronę Polski, za obronę naszej flagi. A teraz ta flaga, w tym teatrze, została sponiewierana, zbezczeszczona. Oni obrazili nas tutaj wszystkich obecnych. Oni obrazili tych wszystkich, którzy czują się Polakami. Myśmy o tą flagę walczyli, nosili ją na manifestacjach, a oni tą flagę z zbezczeszczali, na oczach publiczności !

Wyrażamy swój smutek i żal wspólnestanowisko odczytał Maciej Różycki z Solidarnych 2010 – z tego powodu, że po raz kolejny za publiczne pieniądze opluwa się słowem, gestem i obrazem godność chrześcijan i Polaków. Tym razem obrażono także uczucia muzułmanów. Jest to tym bardziej bolesne, że było do uniknięcia. Spektakl pt. “Nasza przemoc i wasza przemoc”, który został przedstawiony przez performerów z krajów byłej Jugosławii w ramach Festiwalu Prapremier na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy miał być próbą pokazania, że przemoc nie bierze się znikąd. Niestety, stał się aktem terroru artystycznego.

Ten spektakl to barbarzyństwo – mówił były wiceprezydent Bydgoszczy, radny Stefan Pastuszewski barbarzyństwo w ogrodzie sztuk.

Jako naród wierzący, nie pozwolimy na tego rodzaju akty bezprawia, gdzie za nasze pieniądze przedstawia się obsceniczne sztuki – grzmiał Jan Raczycki ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL

Protestujący pod teatrem nawiązali również do oświadczenia władz miasta, które twierdzą, że nie wnikają w repertuar – Pytam się prezydenta, czy nie wnika w działalność komunikacji miejskiej, wodociągów, innych swoich wydziałów. Jeśli nie wnika w to, co się tam dzieje, to ja się pytam: po co nam prezydent, jeżeli każdy może robić, co chce – powiedział Krystian Frelichowski.

W konferencji brały udział m.in.: Idee Solidarności 1980-89, Diakonia Rodzin, Akcja Katolicka, Solidarni2010, Civitas Christiana, Bydgoska Liga Rodzin, Klub Gazety Polskiej oraz radni PiS Maciej Różycki, Stefan Pastuszewski, Krystian Frelichowski, radny niezależny Bogan Dzakanowski.

https://www.youtube.com/watch?v=UWzwC3eIfNM

Fotografie i film. Tomasz Jasiński

v

bydgoszcz_2016_09_30_1 bydgoszcz_2016_09_30_2 bydgoszcz_2016_09_30_3 bydgoszcz_2016_09_30_4

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress