Tekst alternatywny

Bydgoszcz: W hołdzie pomordowanym na wschodzie!

Bydgoszcz: W hołdzie pomordowanym na wschodzie!

Dnia 11.07 w 73. rocznicę wołyńskiej krwawej niedzieli w bydgoskim Sacre-Coeur ks. Prałat Roman Kneblewski odprawił Mszę św. Requiem (żałobną) – w intencji ofiar ludobójstwa. W tej samej świątyni 17 września 2013r. Została osłonięta tablica ufundowana przez prof. R. Kotzbacha, której treści, stała się przyczyną wielu ataków skierowanych przeciwko księdzu proboszczowi, a której treść brzmi ” Pamięci tysięcy Polaków, rodaków z Kresów Wschodnich, ofiar rzezi ukraińskiej, w latach 1939-1947, okrucieństw niemających sobie podobnych. Duchowieństwu, ojcom i matkom, starcom, młodzieży i dzieciom, zastrzelonym, zarżniętym, zarąbanym siekierami, zakłutym widłami, przerzynanym piłami, obdzieranym ze skóry, żywcem spalonym, rozdzieranym, z obciętymi kończynami i z wyłupanymi oczami, tylko za to, że byli Polakami.

Rodacy”.

Podczas dzisiejszych uroczystości ks. Prałat mówił o pojednaniu: – Nie ma narodu, w którym nie zdarzały się jakieś kanalie– mówił podczas kazania ks. Kneblewski i apelował, żeby nie stosować uogólnień, -gdyż w każdej społeczności są zarówno ludzie wspaniali, jak i nikczemni. Nie można jednak ukrywać popełnionych zbrodni, zwłaszcza jeśli popełniane są z wyjątkowym okrucieństwem. Takich zbrodni dopuścili się szowiniści ukraińscy na ludności polskiej. To jest fakt historyczny i z tą prawdą trzeba się zmierzyć.

– Pojednanie możliwe będzie tylko w prawdzie, nie w zakłamaniu, nie w przemilczeniu, bo takie pojednanie byłoby fałszywe, byłoby puste –przypomniał ks. prałat Roman Kneblewski. – Trzeba nazwać rzeczy po imieniu.

Fot. Bydgoszcz24

Bydgoszcz_2016_07_11_1 Bydgoszcz_2016_07_11_2 Bydgoszcz_2016_07_11_3

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress