Tekst alternatywny

Bytów: „Bieg 1920” 100 lecie Bitwy Warszawskiej, Bytów – Mądrzechowo

Uroczystości kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej w dniu 15 sierpnia 2020 w Bytowie rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wśród gości była euro posłanka PIS Anna Fotyga. Po uroczystościach kościelnych wierni, duchowni i parlamentarzyści udali się pod pomnik Św. Jana Pawła II w Bytowie i złożyli kwiaty.
Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto to obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Ponadto 15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę.
W 2020 roku przypada wiele ważnych i „okrągłych” historycznych rocznic. 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, 100. rocznica bitwy warszawskiej, 100. rocznica urodzin i15. rocznica śmierci Jana Pawła II, czy wreszcie 10. rocznica katastrofy smoleńskiej.  Z tej okazji Towarzystwo patriotyczne, członkowie klubu biegaczy. Klub GP w Bytowie i koło PIS w Bytowie zorganizowali bieg pod nazwą „Bieg 1920” 100 lecie Bitwy Warszawskiej, Bytów – Mądrzechowo. Trasa 1920 metrów prowadziła przez piękne pod bytowskie lasy, na starcie zobaczyliśmy uczestników w przedziale wiekowym od 7 do 77 lat. Każdy z uczestników biegu otrzymał nagrody sponsorowane przez IPN w Gdańsku, Nadleśnictwo Bytów, Urząd Miejski w Bytowie i wielu innych darczyńców. Po zakończeniu biegu przy wspólnym grillu wszyscy śpiewali patriotyczne pieśni, które rozpoczął Jędrzej Sobol z Klubu Gazety Polskiej w Bytowie i Wicewojewoda Pomorski Mariusz Łuczyk.

Klub Gazety Polskiej Bytów

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress