Tekst alternatywny

Chcemy prawdy! Mówimy dość agresywnej polityce Putina – protest przed ambasadą Rosji (wideo)

W Warszawie na ul. Belwederskiej przed ambasadą Rosyjską odbyła się demonstracja zorganizowana przez Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” w Warszawie i Pruszkowski Klub „Gazety Polskie”. Zebrani domagali się oddania kluczowych dowodów dla wyjaśnienia przyczyny katastrofy w Smoleńsku.Pod ambasadom zgromadziło się kilkaset osób w tym również obywatele Ukrainy, Gruzji i Węgier. Głos zabrał red. naczelny Tomasz Sakiewicz, Ewa Stankiewicz, Adam Borowski, poseł Stanisław Pięta, David Gamtsemlidze. Między wystąpieniami Paweł Piekarczyk grał swoje piosenki. Całość prowadzona była przez Michała Stróżyka, który poprowadził potem marsz pod Pałac Prezydencki.

Agata Popkowska

logo_VOD_small

Przed ambasadą Rosji w Warszawie trwa demonstracja w sprawie zwrotu kluczowych dowodów, koniecznych do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. – Mijają cztery lata od katastrofy smoleńskiej, a my ciągle nie znamy prawdy – mówią organizatorzy.

– Chcemy się upomnieć o kluczowe dowody, bez których jej nie poznamy, a które ciągle są w rękach Rosjan – powiedziała „Codziennej” przed rozpoczęciem protestu Agata Popkowska, jedna z jego organizatorek. – Zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu sprawa wyjaśnienia tragedii smoleńskiej – dodała. Dodatkową mobilizacją do obecności przed ambasadą FR może być agresywna polityka Kremla wobec Ukrainy.

Protest rozpoczął się o godz. 19. Tegoroczny wiec i marsz organizują: Młodzieżowy Klub „Gazety Polskiej” i Klub „Gazety Polskiej” z Pruszkowa. Protest zakończy marsz przed Pałac Prezydencki.

21:31
Marsz zakończył się przed Pałacem Prezydenckim. – Zapraszamy na poranną mszę w intencji Ofiar katastrofy w Kościele Seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 52/54). A o godz. 17.15 na pokaz filmu Anity Gargas pt. „Anatomia upadku cz.2” przed Pałacem Prezydenckim – zwrócili się do zebranych organizatorzy dzisiejszego marszu. Na zakończenie odmówiono Ojcze Nasz przy krzyżu na Krakowskim Przedmieściu.

21:11
„Towarzyszko Anodina scenariusze pisz do kina”, „WSI – Moskwy psy!”, „Precz z komuną”. Marsz znalazł się na wysokości warszawskiego ronda de Gaulle’a.

21:07
Uczestnicy marszu minęli pomnik 40. prezydenta USA Ronalda Reagana. – Dziękujemy! – skandowali uczestnicy marszu. W oknach znajdującego się naprzeciwko budynku ambasady USA pojawili się jej pracownicy. – Chodźcie z nami! – zaprosili ich demonstranci.

Marsz idzie w stronę Pałacu Prezydenckiego. Widać plakaty z Donaldem Tuskiem i Władimirem Putinem, transparenty Klubów „Gazety Polskiej” oraz plakaty z śp. gen. Błasikiem, które ukazały się w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

20:51
„Tusk i Putin – dwa psubraty, honor Polski drą na szmaty”, „Całe zło jest w PO”, „Byleś w ZOMO byleś w ORMO, teraz jesteś za Platforma”, „Chcemy prawdy o Smoleńsku”, „Donald jeszcze tu wrócimy”, „Nie ma stoczni, nie ma łupków, jest Platforma i rząd głupków” – wykrzykiwano pod Kancelarią Premiera.

20:35
Rozpoczął się marsz przed Pałac Prezydencki. „Matoł Donald jest jak WRONa – Orła nigdy nie pokona”, „Polska to nie Buda Ruska ani ranczo Tuska”, „Komorowski odpowiedz za Smoleńsk”, „Raz sierpem raz młotem…” – wykrzykują demonstranci.

20:27
– Zwyciężymy i tak jak dotarliśmy do prawdy o Katyniu tak dotrzemy do prawdy o smoleńsku – stwierdził poseł PiS Stanisław Pięta.

20:24
Dziennikarka TV Republika, Ewa Stankiewicz przypomniała wszystkie zbrodnie totalitarnej Rosji. – W wolnej Polsce wszyscy winni smoleńskiej zbrodni zostaną rozliczeni – dodała Stankiewicz.

20:21
– Byliśmy na Majdanie i tam nauczyliśmy się jak stawiać barykady, nauczyliśmy się od Ukraińców jak walczyć i tę wiedzę wykorzystamy tutaj w Polsce – powiedział Stróżyk.

20:19
„Putin ubijca”, „Smoleńsk pomścimy!”, „Putin – morderca” – wykrzykuje tłum.

20:14
Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz przywitał przybyłych na manifestacje gości z zagranicy. – 10 kwietnia jest świętem czczenia tych, którzy zginęli w Smoleńsku. To wigilia największej zbrodni jaka dokonała się na Polakach. Spotykamy się żeby przypomnieć, kto jest temu winny. Winny jest Putin i totalitarna Rosja. Chcemy także domagać się prawdy, chcemy domagać się wydania kluczowych dowodów, wydania zbrodniarzy. To ten sam totalitarny reżim jest winny wydarzeniom w Czeczeni i masakry na Majdanie. Ten sam totalitarny reżim nie pozwala narodom wokół Rosji żeby oddychały wolnym powietrzem, żeby mogły się rozwijać i cieszyć się tak jak inne narody świata zdobyczami cywilizacji. Lech Kaczyński chciał zjednoczyć te narody nie po to, żeby walczyć z Rosją, ale po to, żeby dać im siłę do walki o wolność. Gdyby on nie pojechał do Gruzji, to to co się dzieje dziś wydarzyłby się o wiele wcześniej – stwierdził Sakiewicz.

19:50
Na manifestacji są Ukraińcy, Gruzini, Węgrzy, Czesi, Czeczeni, oraz Polacy z Nowego Jorku, Amsterdamu, Londynu, Hamburga.

19:35
Manifestacja rozpoczęła się od odśpiewania hymnu i modlitwy za ofiary totalitarnej Rosji. Jako pierwszy głos zabrał współpracownik „Gazety Polskiej”, szef sopockiego koła PiS Michał Stróżyk. – To był zamach! Walka o prawdę jest obowiązkiem każdego patrioty! powiedział do zgromadzonych Stróżyk.

19:25
Pod ambasadą zebrało się kilkaset osób. Do protestujących ciągle dołączają się kolejne osoby.

logo_Niezalezna_small

http://niezalezna.pl/53952-chcemy-prawdy-mowimy-dosc-agresywnej-polityce-putina-protest-przed-ambasada-rosji-relacja

Foto.: Magdalena Piejko

Warszawa_Mlodzi_2014_04_09_1

Warszawa_Mlodzi_2014_04_09_3

Warszawa_Mlodzi_2014_04_09_2

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress