Tekst alternatywny

CO SIĘ DZIEJE Z PIENIĘDZMI POLSKICH PACJENTÓW?

Takie tam… deliberacje…

Co się dzieje z pieniędzmi polskich pacjentów?

 Ostatnio pisałem o około 450 prywatnych szpitalach, które pomimo korzystania z pieniędzy NFZ nie przyjmowały pacjentów z koronawirusem. Ostatnie decyzje ministra zdrowia w niewielkim stopniu mają to zmienić. Z powodu trudności ze skorzystania z publicznej służby zdrowia wielu pacjentów zmuszonych jest za opłatą korzystać z prywatnych szpitali, które dzisiaj zarabiają olbrzymie pieniądze. Myśląc o prywatnych polskich szpitalach jesteśmy przekonani, że to polski kapitał. I tu się mylimy! Przedstawię to na przykładzie dużego krakowskiego Szpitala św. Rafała. Okazuje się, że krakowski szpital należy do Grupy Scanmed, która prowadzi działalność w 40 lokalizacjach na terenie Polski. Oprócz Szpitala św. Rafała w Krakowie, w skład Grupy wchodzi także pełnoprofilowy Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni – należący do Systemu Podstawowego Zabezpieczenia Świadczeń Szpitalnych. Ofertę placówek Grupy Scanmed uzupełniają specjalistyczne jednostki szpitalne oraz centra medyczne oferujące usługi w 23 miastach w Polsce. Oprócz dedykowanej m.in. dla środowiska akademickiego oraz klientów korporacyjnych oferty świadczeń ambulatoryjnych, Scanmed prowadzi ośrodki Gastromed w Lublinie i Weiss Klinik w Chorzowie. Działa także aktywnie w segmencie medycyny sportowej jako oficjalny Partner Medyczny Polskiego Związku Narciarskiego. Jest ponadto właścicielem Sport – Kliniki w Żorach, będącej ośrodkiem kompleksowego leczenia schorzeń i urazów narządu ruchu. Scanmed posiada także istotny udział w rynku usług kardiologicznych, prowadząc 12 ośrodków oferujących kompleksową diagnostykę i leczenie kardiologiczne poprzez realizację szerokiej gamy zabiegów kardiologii zachowawczej, interwencyjnej i elektrofizjologii.

Przyjrzyjmy się Grupie Scanmed. Otóż okazuje się, że Grupa Scanmed należy do grupy medycznej Life Healthcare. Grupa Life Healthcare jest natomiast wiodącym na rynku międzynarodowym dostawcą usług medycznych. Jej międzynarodowa działalność polega na inwestycjach w Scanmed i Alliance Medical (to jeden z wiodących dostawców kompleksowych usług obrazowania molekularnego i diagnostycznego w Europie Zachodniej, w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Irlandii, z udziałem w dziesięciu krajach.)

Natomiast Life Healthcare Group, dawniej Afrox Healthcare, jest drugim co do wielkości prywatnym operatorem szpitali w RPA i jest własnością Brimstone Investment Corporation. Jest także największym operatorem szpitali, których właścicielami są czarnoskórzy obywatele RPA. Brimstone jest spółką inwestycyjną zarejestrowaną i mającą siedzibę w Republice Południowej Afryki, zatrudniającą ponad 4 500 pracowników w swoich spółkach zależnych i ponad 24 000 w spółkach stowarzyszonych i inwestycjach.

Summa summarum pieniądze z tzw. „polskiego” szpitala lądują w kieszeniach biznesmenów w RPA. Dlatego ponawiam pytanie do ministerstwa zdrowia, dlaczego nie zobowiązuje się szpitali prywatnych do przyjmowania pacjentów z koronawirusem?

Ryszard Kapuściński

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress