Tekst alternatywny

Cześć i chwała bohaterom!

Tydzień w Klubach „GP” – 14.03.2018r.

Cześć i chwała bohaterom!

1 marca obchodziliśmy po raz ósmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto bohaterów Armii Krajowej, którzy walczyli z Niemcami i Sowietami. Warto pamiętać, że inicjatywę ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. śp. prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisano m.in., że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Liczbę żołnierzy wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 180 tys. To oni, bestialsko torturowani, do końca wierni maksymie: >>Bóg, Honor, Ojczyzna<<, umierali z okrzykiem na ustach: >>Jeszcze Polska nie zginęła!<<”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie (1 marca) wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, śp. Janusz Kurtyka. 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali strzałami w tył głowy przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę – ostatnich ogólnopolskich koordynatorów walki o wolność i niezawisłość Polski z sowiecką okupacją. Ostatni z Żołnierzy Wyklętych, Józef Franczak „Lalek”, zginął 21 października 1963 r. w obławie pod Piaskami (ówczesne woj. lubelskie). To pamięć o nich komuniści chcieli  na zawsze wymazać z historii Polski. Jednak Żołnierzy uczczono 1 marca, organizując w dziesiątkach miejscowości w Polsce uroczystości przypominające ich bohaterstwo, niezłomną walkę o wolną Polskę, osobiste tragedie. Kluby „GP” tak jak w ubiegłych latach były organizatorami, współorganizatorami lub uczestnikami uroczystości poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

W Dobrocinie odbył się bieg „Wilczym Tropem”, zorganizowany przez: Obywatelski Ruch Patriotyczny, PiS, Ruch Społeczny im. L. Kaczyńskiego i Klub „GP” Dzierżoniów II. Wsparcia finansowo-logistycznego udzielili: minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, minister Michał Dworczyk, oraz wójt gminy Dzierżoniów, Marek Chmielewski.

Gliwicach święto obchodzono razem z 250. rocznicą zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu. Mszę św. odprawił proboszcz parafii wojskowej p.w. Św. Barbary, ppłk Krzysztof Smoleń. Na zakończenie odbyło się spotkanie z panem Jakubem Pokojskim, potomkiem jednego z przywódców konfederacji barskiej i jego synem, którzy w kontuszach szlacheckich i z szablami uświetnili uroczystości.

Klub „GP” Dąbrowa Górnicza gościł red. Tadeusza Płużańskiego, który podczas ostatniej gali kwartalnika „Wyklęci” otrzymał nagrodę upamiętniającą Józefa Franczaka „Lalusia”, która przyznawana jest za wybitne zaangażowanie w przywracanie Polakom pamięci o bohaterach powojennej Polski. To był kolejny wykład, który klub zorganizował w ramach obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych.

Klub „GP” z Sandomierza wziął udział w sandomierskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Członkowie Klubu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych spoczywających na Cmentarzu Komunalnym na Krukowie oraz na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu.

Ulicami  miasta Jastrzębia-Zdrój przeszedł IV Marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Pan Hieronim Ochnio przedstawił sylwetkę Hieronima Dekutowskiego „Zapora”, później wszyscy uczestnicy przeszli pod pamiątkową tablicę na ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie złożono kwiaty.

Po raz szósty klub „GP” w Busku Zdroju uczcił pamięć bohaterów w miejscu bitwy pod Palonkami w lesie koteckim. Współorganizatorem obchodów była Fundacja Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II. W uroczystościach uczestniczyli księża z parafii w Janinie oraz Szczworyżu, nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych w Kołaczkowicach, Kosterze i Balicach, oraz mieszkańcy Buska. Uczestnicy dziękują leśnikom z Nadleśnictwa w Chmielniku za pomoc oraz ufundowanie krzyża w symbolicznym miejscu spoczynku 10 partyzantów poległych w bitwie 29 maja 1945 r.

W Gnieźnie po uroczystościach kościelnych i przy tablicy odbyło się spotkanie rodzin Żołnierzy Wyklętych z młodzieżą licealną. Rodziny te zostały przez gnieźnieński klub „GP” odszukane i zaproszone na uroczystości. – Naprawdę, czuliśmy, że zrobiliśmy tym zaproszeniem ich na nasze uroczystości bardzo dobrą robotę, ponieważ dopiero teraz, po tych kilkudziesięciu latach rodziny te powoli odzyskują wiarę w to, że to, co robili dla Polski ich krewni było naprawdę ważne i wartościowe.- mówiła Maria Wichniewicz.

W Starogardzie Gdańskim uroczystości zorganizowano na rondzie mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

W Myślenicach uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy przed budynkiem byłej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. Kazimierza Wielkiego. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów przy Pomniku Niepodległości. Wśród obecnych byli także Żołnierze Niezłomni: kpt. Tadeusz Pytlik oraz Władysław Korpała. Poseł Jarosław Szlachetka w okolicznościowym przemówieniu podkreślił: „Dziś z dumą wspominamy tych, którzy dzięki niezłomnej postawie i postępowaniu jak trzeba, walczyli o wolną Polskę” .

Obywatelski Ruch Patriotyczny oraz środowiska prawicowe z powiatu dzierżoniowskiego uczestniczyły we  mszy św. Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli pod pomnik Żołnierzy Wyklętych gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Klub „GP” w Tychach, wspólnie z środowiskiem kibiców GKS Tychy oraz przedstawicielem Solidarnych 2010 złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego Antykomunistycznego. Po wspólnym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy p. Stefan Mazgaj odczytał wiersz napisany przez ppor. WIN Andrzeja Mroczkowskiego pt. „Ostatni List do Matki”.

Członkowie poznańskiego klubu „GP” zebrali się przed tablicą pamiątkową ufundowaną przez klub, a umieszczoną na budynku, w którym w latach 1920 – 1939 mieszkał Stanisław Kasznica, który był ostatnim komendantem głównym Narodowych Sił Zbrojnych. Po mszy św. udano się pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbyły się główne uroczystości.

 

Radiowy Klub „Gazety Polskiejw każdy poniedziałek o godz. 18.00 na antenie Radio Kraków, 101,6 MHz, www.radiokrakow.pl, www.klubygp.pl.

Mielec – przewodniczącym został: Andrzej Adamczyk, tel.: 510 802 984, e-mail: klubygp.mielec@interia.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinski_small

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress