Tekst alternatywny

Dąbrowa Górnicza, Będzin II: Gala Kwartalnika „Wyklęci”

Klub Gazety Polskiej Dąbrowa Górnicza wraz z Klubem Będzin II brał udział w uroczystości „Wolnych ludzi nic nie złamie”, która odbyła się w Muzeum AK w Krakowie – 9.02.2018r.
Dziękujemy serdecznie Kajetanowi Rajskiemu (organizatorowi uroczystości) za ogromną dawkę patriotyzmu, spotkanie z Żołnierzami Wyklętymi i ich rodzinami oraz innymi wielkimi patriotami, którzy dbają o pamięć o Wyklętych przez komunistów.
To była dla nas niezwykła i wyjątkowa lekcja historii.

Podczas gali wręczono m.in. nagrody im. Michała Krupy „Wierzby” – przypadła Konradowi Łęckiemu – oraz im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” – dla Tadeusza Płużańskiego.

Por. Wacław Szacoń ps. „Czarny” – ur. w 1926 r., od 1942 r. żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej, później Armii Krajowej. Podkomendny mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Skazany na czterokrotną karę śmierci zamienioną na długoletnie więzienie. Po 1956 roku wspierał ukrywającego się sierż. Józefa Franczaka „Lalusia”. Laureat Nagrody im. Sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” w 2017 r. (zdjęcie z Panem Porucznikiem)

I wyjątkowe spotkanie z rodziną sierżanta Józefa Franczaka ps. „Laluś” (ostatni Żołnierz Wyklęty, zabity w 1963r).

Klub Gazety Polskiej Dąbrowa Górnicza oraz Będzin II

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress