Tekst alternatywny

Dąbrowa Górnicza: Spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem

Na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej Dąbrowa Górnicza 20.11.2018r w Dąbrowie Górniczej gościł prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN-u oraz Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji.
To była wyjątkowa i ciekawa lekcja historii pt. „Polska szuka Bohaterów – poszukiwania miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego”.
Pan Profesor przy pomocy slajdów przybliżył nam pracę, którą on i jego współpracownicy (jak również ogromna grupa wolontariuszy) wykonują na co dzień.
Odnalezione szczątki ofiar reżimu komunistycznego pokazują w jak okrutny i bestialski sposób oprawcy traktowali Polskich Bohaterów.
Jak z pełnym wyrachowaniem robili wszystko aby nigdy się nie odnaleźli, a przez to i nie „opowiedzieli” swojej historii. Historii, która często rozpoczynała się walką z niemieckim okupantem, a kończyła z nowym, który bezwzględnymi metodami eliminował tych, którzy nie chcieli poddać się nowej sowieckiej okupacji. Bohaterowie to niezłomni Polscy żołnierze, którzy nigdy nie złożyli broni, a po okrutnych torturach w UB-ckich więzieniach byli zabijani i wrzucani do bezimiennych i skrzętnie ukrywanych dołów śmierci. Mieliśmy nigdy o nich się nie dowiedzieć, a sfingowane i zakłamane procesy miały za zadanie przypieczętować fałszywą narrację nowego okupanta.
Dziękuję serdecznie Panu Profesorowi, jego pracownikom i wolontariuszom za to, że przywracają należny honor Polskim Bohaterom.
Długa droga jeszcze przed Profesorem i jego zespołem (jak również kolejnym pokoleniem), ponieważ w prawie każdym mieście w Polsce są nieodkryte tzw. doły śmierci ( najczęściej tam gdzie istniały areszty karno śledcze UB).
Pamiętajmy, ze areszty UB-ckie też były na terenie Zagłębia Dąbrowskiego !
Dziękuję również wszystkim przybyłym uczestnikom spotkania licząc na to, że ta wyjątkowa prelekcja pozostanie w Waszej pamięci na długo.
Barbara Słowik – przew. Klubu Gazety Polskiej Dąbrowa Górnicza.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress