Tekst alternatywny

Dąbrowa Górnicza: spotkanie z Zygmuntem Miernikiem (wideo)

Dąbrowa Górnicza: spotkanie z Zygmuntem Miernikiem

Dnia 7.02.2017r Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej zorganizował spotkanie z długo oczekiwanym gościem tj. Zygmuntem Miernikiem. Pan Miernik przyjął od nas zaproszenie we wrześniu gdy odwiedziliśmy go w więzieniu w Wojkowicach.  Jak zawsze wspierał nas w tym wydarzeniu poseł na Sejm RP Robert Warwas. Poseł, który od samego początku aktywnie wspierał pana Miernika m.in. odwiedzał go w więzieniu i interweniował aby jego pobyt za kratami był jak najmniej uciążliwy.

Znamy pana Zygmunta od dawna jednak chcieliśmy aby i inni mieli okazję spotkać się z tym wyjątkowym człowiekiem, aby mogli posłuchać historii opozycjonisty, którego spektakularny protest wywołał reakcję społeczną i dyskusję o Polskim wymiarze sprawiedliwości.

Uczestnicy spotkania słuchali opowieści o jego działalności opozycyjnej w czasach PRL-u, jego nadziei związanej z rozliczeniem sprawców tego okresu i jego wielkim rozczarowaniu gdy przekonał się, że tak naprawdę nic się nie zmieniło.

Dla takich jak on, skromnych patriotów i oddanych działaczy w walce o wolną Polskę wszystko pozostało bez zmian. Wykluczeni ze społeczeństwa, pozbawieni pracy i możliwości rozwoju do dzisiaj zmagają się aby za skromne emerytury przeżyć jakoś kolejny dzień. Pan Zygmunt jest symbolem tych wszystkich opozycjonistów, którzy za swoją walkę nie zostali uhonorowani i wyróżnieni, ale skutecznie zepchnięci na margines życia społecznego. Do dzisiaj żyją w zapomnieniu i niejednokrotnie w wielkiej nędzy. Nędze i zapomnienie można jakoś znieść, ale postawę Sądu, który jednoznacznie chronił w tak zwanej wolnej Polsce zbrodniarzy komunistycznych, już nie. Ten symboliczny czyn Zygmunta Miernika był głosem sprzeciwu wszystkich tych, którzy słysząc wyrok jaki otrzymał Cz. Kiszczak zostali wyjątkowo upokorzeni.

Postawa pana Miernika (i jemu podobnych), który tak dużo już w życiu przeszedł a pomimo tego nadal aktywnie działa, jest dla nas dużo młodszych impulsem do działania. Na spotkaniu gorąco zachęcał wszystkich do aktywności i pracy dla Polski.

Mówił, ze nie można stać bezczynnie i liczyć na to,że inni za nas wszystko załatwią. Musimy być aktywni, działać wspólnie i nie zgadzać się na proponowane półśrodki.

W zamierzeniach obecnej władzy widzi nadzieję na konkretne zmiany w kraju ale uważa, że bez radykalnej reformy wymiaru sprawiedliwości niewiele się zmieni.

W spotkaniu brali również udział organizatorzy (i jednocześnie oddani przyjaciele pana Miernika) miasteczka namiotowego, które cały czas funkcjonuje pod Sądem Najwyższym w Warszawie. Głos zabrał koordynator miasteczka pan Adam Słomka. Wyjaśnił wszystkim obecnym główne cele jakie przyświecały jego powstaniu. Miasteczko stało się ostoją i nadzieją dla tych wszystkich, którzy zostali skrzywdzeni przez Polski wymiar sprawiedliwości. Przyjeżdżali tam ludzie z całej Polski i opowiadali swoje tragiczne historie. W miasteczku tym zostały wypracowane propozycje zmian, którymi chętnie podzielił się na spotkaniu pan Słomka.

Na koniec swojej wizyty pan Miernik przekazał nam podziękowania dla Klubów Gazety Polskiej, które były zaangażowane w różnych formach wsparcia dla niego. Przywiózł ze sobą olbrzymią torbę listów i kartek jakie otrzymał będąc za kratami.

Mówił wzruszony, że wszystkie formy wsparcia pomagały mu przetrwać ten trudny czas. Za naszym pośrednictwem wszystkim wspierającym go serdecznie dziękuje.

Prosi jednocześnie o dalsze wparcie dla miasteczka namiotowego, które jest symbolem nierozliczonego i bezwzględnie wymagającego naprawy wymiaru sprawiedliwości.

 Barbara Słowik, Klub Gazety Polskiej w Dąbrowie Górniczej

wideo:WolnyCzyn

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress