Tekst alternatywny

WIDEO | Dlaczego doszło do tragedii w Smoleńsku? Analiza Antoniego Macierewicza podczas Zjazdu Klubów „GP”


Marszałek senior Sejmu RP, wiceprezes PiS Antoni Macierewicz był gościem VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Europy Zachodniej w Rzymie. Uczestnikom zjazdu przedstawił szczegółową analizę tego, dlaczego doszło do tragedii 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.

Antoni Macierewicz na początku swojego przemówienia podkreślił, że w projekcie rezolucji Parlamentu Europejskiego uznającej Rosję za państwo terrorystyczne i wykorzystujące środki terroryzmu jest też odniesienie do katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Marszałek senior Sejmu RP wyjaśnił uczestnikom zjazdu, dlaczego doszło do katastrofy i jaki był rosyjski plan.
„Dominacja nad Polską odgrywała czołową rolę”

Antoni Macierewicz podczas zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Rzymie podkreślił, że 15 grudnia zbrodniarz Władimir Putin przekazał do kierownictwa NATO i USA propozycję paktu pokojowego. Najistotniejszym fragmentem tej propozycji było żądanie wycofania wojsk USA z Europy Środkowo-Wschodniej.

– To realizacja planu politycznego, który został sformułowany w latach 70. i 80. Genezą tego planu było uzależnienie całej Europy od energetyki rosyjskiej poprzez budowę jamalskiego rurociągu, który dostarczał gaz i ropę naftową. Ta decyzja została podjęta w końcu lat 70. i była finansowana głównie przez Polaków, PRL, okupacyjną formację państwa polskiego – wskazał Macierewicz.

„Z tego został stworzony fundusz, który finansował budowę rurociągu jamalskiego, który dostarczał energię gazową, jak i związaną z ropą naftową do Europy i w miarę upływu czasu w coraz większym stopniu był rozszerzany, aż do Nord Stream 2″ – podkreślał marszałek senior Sejmu RP.

Jak dodał były szef MON, już w PRL zaczęto opracowywać działanie mające na celu likwidację kopalni węglowych i zastąpienie energii tą dostarczaną ze związku sowieckiego. To doprowadziło do sytuacji, z którą dziś mamy do czynienia, czyli tym, że Rosja jest dużym graczem na rynku energetycznym.

– To pierwszy w historii rosyjskiej agresji przykład, w której agresja militarna jest poprzedzona budową zaplecza gospodarczego – podkreślił Macierewicz, dodając:

Dominacja nad Polską odgrywała w tej operacji czołową rolę. Polska była terenem, przez który przechodził i przechodzi ten ciąg dostarczania energii (…) Momentem najbardziej zaskakującym i szokującym dla Rosji były rządy pana prezydenta Kaczyńskiego. Te rządy były istotą tego, by zakwestionować energetyczne uzależnienie od Rosji i stworzenie alternatywnych możliwości dla Polski i innych państw Europy środkowej.

Czy to dlatego doszło do katastrofy smoleńskiej?

– W różny sposób analizuje się przyczyny tragedii smoleńskiej – kontynuował marszałek senior Sejmu RP. Już na samym początku swojej wypowiedzi Macierewicz podkreślił, że tragedia smoleńska była pierwszym aktem rosyjskiego terroryzmu przeciwko państwu Unii Europejskiej.

Macierewicz przypomniał też poprzedzające tragedię wydarzenia, w tym jedną z wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w której ten podał przykłady imperializmu rosyjskiego.

– Odpowiedź Putina była szokująca, on odpowiedź przekazał w „Gazecie Wyborczej”, że perspektywą dla Europy najważniejszą jest sojusz rosyjski z Niemcami, który ma zastąpić Unię Europejską. Jak państwo wiecie, gdy rok temu kanclerz Scholz objął władzę w Niemczech, to zadeklarował, że programem jego rządu jest przekształcenie UE będzie w państwo, którego przywódcą są Niemcy. Ta koncepcja jest realizowana – stwierdził Macierewicz.

„Każdy dzień, każdy tydzień, każdy miesiąc kontynuacji rządu pana Tuska, to były pieniądze płynące do Rosji. Gdyby doszło do przerwania tej formacji, gdyby po roku 2010 doszło do odejścia tej formacji z rządu, to możliwości Rosji uzależnienia Europy i doprowadzenia do tej skali dramatu, jaki przeżywa gospodarka Europy i coraz bardziej całego świata, nie byłaby możliwa. Rzeczywistą genezą zbrodni smoleńskiej była koncepcja opanowania całej Europy przez Federację Rosyjską”

Marszałek senior dodał, że polityczna deklaracja o tym, że Rosja jest państwem terrorystycznym, ma olbrzymie znaczenie. – Ma znaczenie, że zarówno z samolotem, który został zestrzelony w 2014 roku, przywołana jest zbrodnia smoleńska, jako pierwszy akt terrorystyczny. To ma ogromne znaczenie dla przyszłości Europy, jak i przyszłości państwa polskiego – stwierdził Macierewicz, dodając, że „zbrodnia smoleńska miała na celu wyeliminowanie przeciwnika”.

źródło: www.niezalezna.pl

foto: ANDRZEJ PIEKARSKI


 

TRANSMISJA AUDIO NA TWITTERZE

 


 

 

 

Belka_Rzym