Tekst alternatywny

Dziękujemy Braciom Węgrom – 20.11.2013 r.

Dziękujemy Braciom Węgrom – 20.11.2013 r.

Na zaproszenie Klubów „Gazety Polskiej” w ramach Święta Niepodległości do Krakowa przybyła 500 osobowa grupa przyjaciół z Węgier, na czele której stał dr László Csizmadia (prezes Rady Porozumienia Społecznego CÖKA-CET na Węgrzech). Już w pierwszym dniu swojego pobytu Węgrzy uczestniczyli we mszy świętej w Archikatedrze Wawelskiej odprawionej w intencji śp. Pary Prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich, oraz wszystkich Ofiar tragedii nad Smoleńskiem. Po mszy delegacje Węgrów, Prawa i Sprawiedliwości i Klubów „Gazety Polskiej” złożyły wieńce na sarkofagach Lecha i Marii Kaczyńskich, św. Jadwigi, Stefana Batorego i przy grobie marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy wszyscy przeszli pod Krzyż Narodowej Pamięci (Krzyż Katyński) gdzie zapalono 96 białych i czerwonych zniczy i złożono wieńce; w imieniu Węgrów przemówienie wygłosił dr László Csizmadia. Powiedział między innymi:

„W 70-tą rocznicę masakry prezydent Lech Kaczyński wraz z elitą polityczną państwa polskiego pragnął 10 kwietnia 2010 r. udać się do Katynia. Jak wiemy, samolot TU-154 M, w do dziś nie wyjaśnionych okolicznościach, spadł na ziemię. Nikt nie przeżył wypadku. Ta historia obrazuje męczeństwo polskiego społeczeństwa i jego intelektualnych elit. Dziś wspominamy bohaterów i męczenników. Do Częstochowy zanieśliśmy nasze prośby, ażeby Bóg wymierzył nazistowskim i komunistycznym zbrodniarzom zasłużoną karę. Polska znajduje się w szczególnej przestrzeni sakralnej. Wiadomości słane do siebie nawzajem przez braci Kaczyńskich łączą niebo z ziemią. Na ziemi na bliźniaczego brata czekają liczne zadania. Do ich wypełnienia zobowiązuje go Katyń, Smoleńsk oraz nieprzeliczone ofiary poległe na przestrzeni ponad tysiącletnich dziejów Polski! My, Węgrzy, jednoczymy się z naszymi polskimi przyjaciółmi i braćmi w żałobie i chylimy czoła przed polskimi bohaterami i męczennikami. Łączy nas wspólna wiara w przyszłość. Viva Polska!”

Wieczorem Polacy i Węgrzy spotkali się w kilku krakowskich kawiarniach. Przy muzyce i poezji obu narodów odnowiono znajomości z Wielkiego Wyjazdu na Węgry w 2012 i 2013 roku.

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczęły się poranną mszą świętą w Katedrze Wawelskiej, po czym wśród tysięcy krakowian i turystów, wśród burzy oklasków, niosąc polskie i węgierskie flagi, śpiewając polskie i węgierskie pieśni patriotyczne, wszyscy przeszli w patriotycznym pochodzie Drogą Królewską na pl. Jana Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce w imieniu Klubów „Gazety Polskiej” i narodu węgierskiego.

Następnie w Pałacu Wielopolskich (dzisiejszym budynku Magistratu Krakowskiego), odbyło się spotkanie z przedstawicielami delegacji węgierskiej połączone z konferencją prasową, w której udział wzięli: dr László Csizmadia, red. Tomasz Sakiewicz, poseł dr Piotr Naimski (Przewodniczący Polsko-Węgierskiej Grupy Parlamentarnej), red. Zsolt Bayer (Magyar Hírlap), Bolesław Kosior (przewodniczący klubu radnych PiS) i Ryszard Kapuściński.

Niezwykle podniosły charakter miały popołudniowe społeczne obchody Święta Niepodległości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego. Delegacja węgierska razem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim złożyła kwiaty pod pomnikiem bł. Jana Pawła II. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej wspólnie złożono wieńce przy grobach Marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Po przemarszu na plac im. ojca Adama Studzińskiego, przed Krzyż Katyński, przemówienia do tysięcy uczestników uroczystości (w tym pięciuset osobowej delegacji z Węgier) wygłosili Jarosław Kaczyński, László Csizmadii i Tomasz Sakiewicz.

Dziękujemy Braciom Węgrom, że wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości w Krakowie. Dziękujemy, że pokłonili się Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i śp. Lechowi Kaczyńskiemu. Nasza wspólna tysiącletnia historia, przyjaźń między Węgrami i Polakami, kontynuowana jest poprzez takie spotkania, jak te w Budapeszcie, Warszawie, Krakowie. Dziękujemy – i do zobaczenia 15 marca w Budapeszcie!

Dziękuję Joannie Urbańskiej (przewodniczącej Klubu „GP” w Budapeszcie) i dr Anniemarii Pethő za zorganizowanie wyjazdu Węgrów w Budapeszcie.

Dziękuję członkom Klubów „Gazety Polskiej” z: Gliwic, Krakowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Wieliczki, za pomoc w ochronie uroczystości.

Dziękuję całemu krakowskiemu Klubowi „Gazety Polskiej” za wielotygodniową pracę włożoną w przygotowania do godnego przyjęcia tak dużej grupy gości z Węgier. Szczególnie dziękuję: Jadwidze i Ryszardowi Arnoldom,Kazimierzowi Baranowi, Aleksandrze Celej, Renacie Groyeckiej, Jackowi Jasińskiemu, Józefowi Jendrzejczykowi, Stanisławie Juszczyk, Janowi Kądziołce, Franciszkowi Kotu, Kazimierzowi Krzywdzie, Ewie Kucharskiej, Marii Lamers, Marii Machl, Malanii Marchut, Markowi Michno, Grześkowi Nieradce, Alicji Rostockiej, Stanisławie Rozwadowskiej, Katarzynie Schlejba – Dereń, Magdalenie Wilkoń, Staszkowi Zamojskiemu, Jerzemu Zdebskiemu.

Dziękuję Annie Loch, Tomaszowi Kowalczykowi za fotorelację z uroczystości.

Dziękuję studentom z Katedry Filologii Węgierskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego: Dorocie Dziewońskiej, Adrianie Dubanosow, Dawidowi Tott, Magdalenie Rawłów, Magdzie Welcer, Annie Wnęk, Adrianowi Paruzel, Karolinie Kocorzyk, Annie Preneta, Karolinie Kajzer, Liwii Kłosińskiej, Jagodzie Kłos, Katarzynie Sobczuk, Katarzynie Opydo i ich akademickiej opiekunce, p. Nagyne-Forizs Emilii.

Dziękuję Ewie i Ani Wójcik, Stefanowi Budziaszkowi za ich pracę, Arance i Aleksandrowi Małkiewiczom, Stanisławowi Markowskiemu, państwu Dutkiewiczom, państwu Koszykom oraz Bartoszowi Stawiarskiemu za pomoc i podzielenie się swoim doświadczeniem. Krakowskiemu przedsiębiorcy p. Arturowi Sumerze za wspaniałe słodkości.

Relacje wideo z uroczystości: klubygp.pl

Sulechów – powstał 368 klub „GP”, przewodniczącym został Włodzimierz Janiak, tel.: 601 56 89 50, e-mail: sulechowklubgp@o2.pl

Ryszard Kapuściński

Ryszard_Kapuscinsk

Członkowie Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej,

obecni na obchodach Święta Niepodległości w Krakowie,

składają serdeczne podziękowania pracownikom Biura Klubów Gazety

Polskiej w Krakowie i Księgarni Gazety Polskiej w Krakowie za wspaniałe

przyjęcie i cudowną atmosferę podczas naszego pobytu w Krakowie

Zenon Torz z członkami Poznańskiego Klubu „Gazety Polskiej”

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress