Tekst alternatywny

Dzierżoniów: 7. rocznica tragedii smoleńskiej – 10.04.2017.

Dzierżoniów: 7. rocznica tragedii smoleńskiej – 10.04.2017.

Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski,  Anna Walentynowicz, Janusz Kurtyka, Sławomir Skrzypek, generał Błasik… tak zaczyna się polski apel poległych napisany w wieku dwudziestym pierwszym. Do panteonu ofiar Katynia, Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych dołączyli ludzie, których zdrada zaskoczyła o świcie. Zdradzono ich śmierć  i ich pamięć. (Ryszard Kapuściński GP).

10 kwietnia członkowie Klubu GP Dzierżoniów II, ORP oraz Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego w Dzierżoniowie, jak co miesiąc od 7. lat, uczcili pamięć ofiar tragedii smoleńskiej. Spotkaliśmy się przy Pomniku Losów Ojczyzny. Po powitaniu przez Irenę Bukalską, przewodniczącą Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem, odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Zapaliliśmy znicze pamięci oraz złożyliśmy wiązanki kwiatów.

Przewodniczący klubu historyk Janusz Maniecki, w swoim wystąpieniu omówił stan i postępy śledztwa prowadzonego przez podkomisję KBWLLP. Odniósł się do ostatnich ustaleń komisji, przypomniał: naukowcy pracujący pod kierownictwem Wacława Berczyńskiego ustalili, że 2,5 km od lotniska w Smoleńsku na pokładzie samolotu miała miejsce seria awarii. „Badania podkomisji wykazały, że oderwanie 6 metrów lewego skrzydła nie mogło spowodować obrotu samolotu i przeszkodzić w dalszym locie. Ostatnia faza tragedii została spowodowana eksplozją, do której doszło w kadłubie samolotu. Według podkomisji cztery ciała ofiar znajdujące się na wrakowisku nosiły ślady wysokiej temperatury, choć znaleziono je poza strefami pożarów na ziemi”.

„Bardzo wiele wydarzeń wskazuje na to, że 10 kwietnia 2010 roku doszło do wybuchu na pokładzie rządowego Tupolewa. Awarie zarejestrowane w ostatnich sekundach lotu, całkowita utrata zasilania przed pierwszym kontaktem z ziemią, rozlokowanie szczątków wraku, specyficzny charakter obrażeń ciał, badania aerodynamiczne, siła, z jaką drzwi zostały wbite w podłoże – te i wiele innych czynników kazało podkomisji potraktować możliwość wystąpienia eksplozji bardzo realnie” – przekonują naukowcy pracujący przy MON.

Dzisiaj – powiedział Maniecki – obejrzałem film udostępniony przez SKW z ostatnich chwil przed wylotem TU-154M z Okęcia w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Film czarno-biały, bez słów pokazuje jak pasażerowie tragicznego lotu wsiadają do samolotu. A potem generał Błasik składa meldunek Panu Prezydentowi i po chwili wraz z Parą Prezydencką także znikają w głębi „tutki”. Znów przed oczami stają przerażające obrazy ze smoleńskiego pobojowiska. Żywi ludzie, elita kraju, wsiadają do samolotu, który niedługo potem stał się ich wspólną trumną. Tak się złożyło, że dojeżdżałem tamtego ranka do Warszawy. Byłem świadkiem pierwszych reakcji na niemożliwe. Przecież TO nie mogło się stać. Widziałem i słyszałem przerażenie i panikę w oczach i głosach doświadczonych, twardych polityków. Zaraz jednak po wspomnieniowym żalu pojawia się myśl – dlaczego po siedmiu latach Tusk, Komorowski, Sikorski, Arabski, Boni, Kopacz, Klich, Miller i dziesiątki innych nie są jeszcze osądzeni i nie odsiadują wyroków za współudział w smoleńskich wydarzeniach? Dlaczego coraz mniej mówi podkomisja Berczyńskiego, czemu tak małomówni są prokuratorzy? Wyjaśnienie tej narodowej tragedii to klucz do pojednania Polaków, zasypania rowów, wykopanych przez medialnych macherów na zlecenie obcych. Daj Boże, że doczekamy…

Kazimierz M. Janeczko

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress